Szukaj

Grób „Krwawej Luny” z UB sprofanowany

05-09-2016 12:19 (aktualizacja: 05-09-2016 14:26)
Groby i pomniki na warszawskich Powązkach Fot. Marti / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Po raz kolejny powraca temat grobów komunistycznych zbrodniarzy na warszawskich Powązkach. Historyk Tadeusz Płużański opublikował na Facebooku fotografię, na której widać „zaschnięty obiekt” na nagrobku Julii Brystiger, płk. UB. Funkcjonariuszka aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej słynęła z okrucieństwa i osobiście torturowała więźniów politycznych.

Publicysta, historyk i dziennikarz, który zajmuje się odszukiwaniem i dokumentowaniem zbrodni popełnianych przez stalinowskich oprawców, opublikował na Facebooku zdjęcie grobu Brystiger ps. „Krwawa Luna” z „zaschniętym obiektem”. Płużański, który nazywa Brystiger „stalinowską morderczynią” proponuje, aby jej grób przenieść w inne miejsce. Bo co krwawa „Luna” Brystygier ma wspólnego z wojskiem Rzeczpospolitej? Polsce i Polakom zasłużyła się jak najgorzej – napisał na swoim profilu.

Koniecznie przeczytaj: Film o komunistycznej zbrodniarce z UB niedługo w polskich kinach. Czy „Zaćma” okaże się drugą „Idą”?

Czytaj też: IPN ustala tożsamość ofiar mordu z lat 40. i 50. w Białymstoku oraz Bielsku Podlaskim. Zbrodni dokonywali Niemcy, Sowieci i funkcjonariusze UB

Julia Brystiger znana była ze swojego sadyzmu. Z wyjątkowym okrucieństwem torturowała uwięzionych w esbeckich więzieniach mężczyzn. Uchodziła również za nimfomankę. Zbrodnicze monstrum przewyższające okrucieństwem niemieckie dozorczynie z obozów koncentracyjnych – tak nazwał ją jeden z więźniów przesłuchiwanych przez „Krwawą Lunę”. Brystiger z pochodzenia była Żydówką, z przekonania – komunistką. W czasie pracy w Resorcie Bezpieczeństwa Publicznego (1944-1956) aktywnie włączyła się w walkę z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, pod koniec życia miała przejść duchową przemianę. Według niektórych źródeł przyjęła sakrament chrztu i zmarła jako gorliwa chrześcijanka.

Warto przeczytać: Wybory w USA: Poparcie dla Trumpa i Clinton przed pierwszą debatą niemal identyczne

Podziel się