Szukaj

Polski pilot Franciszek Kornicki prowadzi w głosowaniu brytyjskiego muzeum RAF. Przewaga jest ogromna

20-09-2017 22:36 (aktualizacja: 21-09-2017 13:00)
Polski pilot Franciszek Kornicki prowadzi w głosowaniu brytyjskiego muzeum RAF
Podziel się

Ankieta zorganizowana przez muzeum RAF z okazji zbliżającej się 100 rocznicy powstania brytyjskich Królewskich Sił Lotniczych spotkała się z ogromnym odzewem polskich internautów. Wszystko wskazuje na to, że w głosowaniu zwycięży Franciszek Kornicki.

Plebiscyt, w którym uwzględniono uczestników Bitwy o Anglię, którzy nie byli Brytyjczykami, ma na celu wyłonienie pilota, którego postać znajdzie się obok symbolicznego samolotu Spitfire VB BL614 na specjalnej wystawie z okazji stulecia RAF w 2018 roku.

Można głosować na 11 bohaterów. Organizatorzy podkreślają, że nie kierowali się statystykami dotyczącymi liczby zestrzelonych maszyn nieprzyjaciela. Zwracają natomiast uwagę na niezwykle interesujące historie wybranych pilotów RAF, z którymi można zapoznać się na stronie plebiscytu.

Koniecznie przeczytaj: Polski pilot zostanie uhonorowany przez brytyjskie muzeum RAF. Wygrał ogromną przewagą głosów [WIDEO]

Czytaj też: Atak z drona w ostatnim momencie przerwał publiczną egzekucję dwóch więźniów pojmanych przez ISIS [WIDEO]

Na polskiego pilota Franciszka Kornickiego zagłosowało już ponad 260 tys. internautów. Dla porównania, zajmujący obecnie drugie miejsce brytyjczyk sir Douglas Bader ma na chwilę obecną poparcie 4,6 tys. internautów.

Głos w ankiecie można oddać tutaj.

Obecnie 100-letni Franciszek Kornicki jest ostatnim żyjącym polskim pilotem walczącym w Bitwie o Anglię. Urodzony 18 grudnia 1916 w Wereszynie (pow. hrubieszowki, woj. lubelskie) był dowódcą wojskowym i pilotem Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. W 1943 r. został dowódcą Dywizjonu 308 jako najmłodsza osoba na tym stanowisku. Po II wojnie światowej służył w RAF, gdzie został majorem.

Za zasługi został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych.

Warto przeczytać: Skandaliczne słowa dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich o „faszyzmie” NSZ doczekały się mocnej riposty

Podziel się