Szukaj

Polski pilot Franciszek Kornicki prowadzi w głosowaniu brytyjskiego muzeum RAF. Przewaga jest ogromna

20-09-2017 22:36 (aktualizacja: 21-09-2017 13:00)
Polski pilot Franciszek Kornicki prowadzi w głosowaniu brytyjskiego muzeum RAF
Podziel się

Ankieta zorganizowana przez muzeum RAF z okazji zbliżającej się 100 rocznicy powstania brytyjskich Królewskich Sił Lotniczych spotkała się z ogromnym odzewem polskich internautów. Wszystko wskazuje na to, że w głosowaniu zwycięży Franciszek Kornicki.

Plebiscyt, w którym uwzględniono uczestników Bitwy o Anglię, którzy nie byli Brytyjczykami, ma na celu wyłonienie pilota, którego postać znajdzie się obok symbolicznego samolotu Spitfire VB BL614 na specjalnej wystawie z okazji stulecia RAF w 2018 roku.

Można głosować na 11 bohaterów. Organizatorzy podkreślają, że nie kierowali się statystykami dotyczącymi liczby zestrzelonych maszyn nieprzyjaciela. Zwracają natomiast uwagę na niezwykle interesujące historie wybranych pilotów RAF, z którymi można zapoznać się na stronie plebiscytu.

Koniecznie przeczytaj: Polski pilot zostanie uhonorowany przez brytyjskie muzeum RAF. Wygrał ogromną przewagą głosów [WIDEO]

Czytaj też: Skandaliczne słowa dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich o „faszyzmie” NSZ doczekały się mocnej riposty

Na polskiego pilota Franciszka Kornickiego zagłosowało już ponad 260 tys. internautów. Dla porównania, zajmujący obecnie drugie miejsce brytyjczyk sir Douglas Bader ma na chwilę obecną poparcie 4,6 tys. internautów.

Głos w ankiecie można oddać tutaj.

Obecnie 100-letni Franciszek Kornicki jest ostatnim żyjącym polskim pilotem walczącym w Bitwie o Anglię. Urodzony 18 grudnia 1916 w Wereszynie (pow. hrubieszowki, woj. lubelskie) był dowódcą wojskowym i pilotem Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. W 1943 r. został dowódcą Dywizjonu 308 jako najmłodsza osoba na tym stanowisku. Po II wojnie światowej służył w RAF, gdzie został majorem.

Za zasługi został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych.

Warto przeczytać: Atak z drona w ostatnim momencie przerwał publiczną egzekucję dwóch więźniów pojmanych przez ISIS [WIDEO]

Podziel się