Szukaj

Jonny Daniels idzie śladami Jana Tomasza Grossa? „Liczba Polaków, którzy mordowali Żydów była większa niż chcieliby tego Polacy"

18-04-2018 15:20
Jonny Daniels Fot. Telewizja Republika / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Niedawno prezes fundacji „From the Depths”, Jonny Daniels udzielił wywiadu tygodnikowi „Wprost”. Podczas rozmowy, wbrew dotychczas wygłaszanym poglądom, oskarżył naszych przodków o współudział w Holokauście. Jakby tego było mało, żydowski działacz przyznał, że od momentu wprowadzenia nowelizacji ustawy o IPN, siła hejtu i antysemityzmu stała się tak duża, że był skłonny wyjechać z naszego kraju.

Podczas wywiadu Jonny Daniels wyraźnie podkreślił, że prawda o zbrodni w Jedwabnem jest od dawna znana i jego zdaniem dotychczas opracowane dokumenty jednoznacznie potwierdzają, że to Polacy mordowali Żydów. Co więcej, wyraźnie podkreślił, że polski naród w tej sprawie kłamie, ponieważ pomimo oczywistych faktów wciąż stara się negować te ustalenia: 

To trwa cały czas. Nawet w przypadku Jedwabnego. To ciągłe oszustwo, kiedy Polacy mówią: To nie mogliśmy być my. Do jasnej cholery. Istnieje przecież tak wiele raportów, informacji, relacji, że historia Jedwabnego nie powinna już pozostawiać jakichkolwiek pytań. Ale Polacy ciągle ją kwestionują.

Koniecznie przeczytaj: Jonny Daniels przekonuje, że nie można przeprowadzić ekshumacji w Jedwabnem. Internauci przypomnieli mu, co zrobił z grobami Żydów w Dobrzyniu [foto]

Czytaj też: Jonny Daniels skomentował skandaliczną wypowiedź Stevena Spielberga o Polakach. Nie zabrakło krytyki słynnego reżysera, jak i… Polaków

W dalszej części rozmowy Daniels narzekał, że po nowelizacji ustawy o IPN w sieci pojawiło mnóstwo hejtu i antysemickich wypowiedzi skierowanych w stosunku do niego oraz środowisk żydowskich. Jak dodał, to zjawisko było na tyle uciążliwe, że nawet przez moment zastanawiał się nad wyjazdem z Polski:

Teraz ilość hejtu stała się niewyobrażalna. Jeśli chodzi o antysemityzm w Polsce to właśnie wypuszczono dżina z butelki. Ostatnie trzy miesiące były dla mnie straszne. Myślałem już nad tym, żeby to wszystko zostawić. Spakować się i wyjechać. Jestem w Polsce od czterech lat. Mam przecież polskie korzenie i wierzę, że jest coś, co łączy nasze obie nacje. Jakaś więź głębsza niż tylko Holokaust. Ale dookoła jest mnóstwo osób, które tej więzi nie chcą. Chcą to zniszczyć. I naprawdę świetnie im to idzie.

Podczas rozmowy wypowiedział się również na temat zbliżającej się premiery skandalicznej książki pt. „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” autorstwa historyków z Centrum Badań nad Zagładą Żydów (więcej na temat książki tutaj: Polacy przedstawieni jako bestie mordujące Żydów. Ta książka nie powstała w Izraelu. Właśnie wydaje ją… Polska Akademia Nauk. Autorzy książki dobrze znani [foto]).

Jak dodał Daniels, według niego autorzy nie ujawnią niczego nowego, bowiem od dawna już wiadomo, że Polacy mordowali Żydów. Następnie podobnie jak Jan Tomasz Gross stwierdził, że takich osób było znacznie więcej niż mogłoby się wydawać:     

Nie sądzę, żeby w tej książce było coś nowego. Że Polacy mordowali Żydów? Myślę, że Polacy zdają sobie z tego sprawę (...) Niestety, liczba Polaków, która podczas wojny brała udział w mordowaniu Żydów była większa niż Polacy chcą o tym myśleć. Tego nie można ignorować. To jest prawda, którą trzeba powiedzieć. Nie możemy się przed nią ukrywać.

Warto przeczytać: Jonny Daniels stanął w obronie polskiego marszałka Senatu. Zasugerował, aby amerykański burmistrz odwiedził Katyń i przekonał się, ile wycierpieli Polacy [wideo]

Podziel się