Szukaj

Jonny Daniels przekonuje, że nie można przeprowadzić ekshumacji w Jedwabnem. Internauci przypomnieli mu, co zrobił z grobami Żydów w Dobrzyniu [foto]

22-04-2018 14:53
Jonny Daniels, ekshumacja Fot. Jonny Daniels/Iwona / Facebook Twitter / screen
Podziel się

Jonny Daniels, szef fundacji From the Depths znalazł w Dobrzyniu przedwojenne groby Żydów. Zgodnie z instrukcjami rabina Schudricha szczątki zostały przewiezione do Warszawy i tam pochowane. Można więc mówić o klasycznej ekshumacji.

Warto jednocześnie przypomnieć, że Jonny Daniels jest zawziętym przeciwnikiem przeprowadzenia ekshumacji w Jedwabnem. Żydowski działacz wyraził swoje mocne niezadowolenie, kiedy dowiedział się, że rozpoczęła się zbiórka podpisów pod wnioskiem o wznowienie prac.

Nawet jeśli pod tą inicjatywą podpisze się 40 milionów osób, ekshumacja w Jedwabnem nie odbędzie się. To jest sprzeczne z prawem żydowskim, żydowskie dusze wystarczająco już cierpiały i nie ma potrzeby, żeby cierpiały ponownie. Ponowna ekshumacja w Jedwabnem zniszczyłaby wszelkie relacje pomiędzy Polską a międzynarodową społecznością Żydów.

Koniecznie przeczytaj: Jonny Daniels idzie śladami Jana Tomasza Grossa? „Liczba Polaków, którzy mordowali Żydów była większa niż chcieliby tego Polacy"

Czytaj też: Jonny Daniels skomentował skandaliczną wypowiedź Stevena Spielberga o Polakach. Nie zabrakło krytyki słynnego reżysera, jak i… Polaków

– mówił Daniels w 2016 r.

W 2011 r. podjęto próbę przeprowadzenia ekshumacji w Jedwabnem, jednak prace znacznie ograniczono ze względu na sprzeciw ze strony żydowskiej. Zabroniono wtedy... przenoszenia kości. Jak wskazywali badacze: „nakazany sposób postępowania wykluczył możliwość udzielenia odpowiedzi na szereg istotnych pytań, np. co do liczby zwłok oraz przyczyn śmierci poszczególnych ofiar”.

Ekshumację w Dobrzyniu nad Wiłą z czynnym udziałem Jonny’ego Danielsa przypomniała jedna z internautek.

Szersza relacja z ekshumacji znajduje się tutaj.

Wielu internautów zastanawia się również, czy szef fundacji From the Depths nie złamał przy okazji prawa. Nie można bowiem przeprowadzać ekshumacji na własną rękę. Jak zaznaczają komentujący, zgodnie z obowiązującymi przepisami ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok, którymi są:

– pozostały małżonek,

– krewni zstępni,

– krewni wstępni,

– krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa,

– powinowaci w linii prostej do 1 stopnia.

 

Warto przeczytać: Wiceprezes IPN o przeprowadzonym śledztwie ws. zbrodni w Jedwabnem. „Prace badawcze trzeba wznowić. Ta sprawa nie została wyjaśniona” [wideo]

Podziel się