Szukaj

Czy Bandera zostanie pochowany w „Panteonie Bohaterów” na Ukrainie?

29-09-2016 22:22
Grób Stepana Bandery w Monachium Fot. User:Chricho / wikipedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Jak podają Kresy.pl, trwają rozmowy z rodziną Stepana Bandery związane z przeniesieniem jego prochów z Niemiec na Ukrainę. Wstępnie potomkowie skrajnego antypolskiego nacjonalisty wyrazili na to zgodę, ale jednocześnie stawiają warunek – Bandera musi zostać pochowany w „Panteonie Bohaterów”.

Mychajło Chmil, ukraiński deputowany miał się w tej sprawie spotkać się w Monachium (gdzie obecnie znajduje się grób Bandery) z zięciem ukraińskiego zbrodniarza, Andrijem Kucanem. Chmil twierdzi, że rodzina przywódcy OUN (Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów) zgodzi się na przeniesienie jego szczątków na Ukrainę, ale pod dwoma warunkami. Pierwszy to gwarancja ochrony nagrobka przed aktami wandalizmu, drugi wiąże się ze stworzeniem „Panteonu Bohaterów”, w którym miałby zostać pochowany Bandera.

Koniecznie przeczytaj: Gloryfikacja UPA i Bandery w polskiej szkole dla Ukraińców!

Czytaj też: Bayern Monachium przyjrzy się swojej nazistowskiej przeszłości

Podobne warunki rodzina Bandery stawiała już kilka lat temu, wtedy padały propozycje pochowania ukraińskiego skrajnego nacjonalisty w „Panteonie Chwały” razem z Jewhenem Konowalcem (również przywódcą UON) i Symonem Petlurą (prezydentem Ukraińskiej Republiki Ludowej w latach 1919–1926). Rodzina Bandery jednak wycofała się z tego pomysłu w obawie o możliwą dewastację nowego nagrobka.

Teraz pomnik ukraińskiego zbrodniarza, jednego z założycieli frakcji UOB-B, która odpowiada za ludobójstwo dokonane na Polakach na Wołyniu i Małopolsce w latach 1943-44, jest regularnie dewastowany. Na grobie Bandery pojawiły się już m.in. wymalowane symbole sowiecie i napisy w języku polskim. Do tej pory nie ustalono sprawców, nie wiadomo, czy za tymi dewastacjami stoją Polacy, czy jest to raczej prowokacja.

Warto przeczytać: Ukraiński IPN chce, aby Polska odbudowała zniszczone pomniki UPA

Podziel się