Szukaj

„Cichociemni” zniszczyli pomnik UPA w Werchracie na Podkarpaciu

11-10-2016 18:16
Zniszczenie pomnika UPA w Werchracie Fot. Dawid Hudziec / YouTube / screen YouTube
Podziel się

W Werchracie, (gm. Horyniec Zdrój) na Podkarpaciu dwójka nieznanych mężczyzn zdemontowała postawiony na lokalnym cmentarzu pomnik Ukraińskiej Powstańczej Armii. Grupa określająca się jako „Cichociemni” nagrała całe zdarzenie. Na filmie widnieje znak „Obóz Wielkiej Polski 1926". Sprawą zajęła się policja.

Nagranie z dewastacji pomnika zostało opublikowane dwa dni temu na YouTubie. Film podpisano następującym tekstem:

„Cichociemni” - specjalna grupa polskich patriotów, która wobec poddańczej i zdradzieckiej polityki władz w Warszawie, postanowiła samodzielnie rozprawić się z gloryfikacją UPA na terenie Polski - znów uderzyła!

Na filmie widać, jak dwaj mężczyźni niszczą pomnik ku czci członków UPA, używając m.in. młota pneumatycznego. Po rozdzieleniu poszczególnych elementów, usuwane są też napisy z kamiennych tablic. W tle można usłyszeć hip-hopowy utwór opowiadający o zbrodniach dokonywanych przez członków Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Koniecznie przeczytaj: Ukraiński IPN chce, aby Polska odbudowała zniszczone pomniki UPA

Czytaj też: Gloryfikacja UPA i Bandery w polskiej szkole dla Ukraińców!

Grupa przeprowadziła podobne akcje już wcześniej, m.in. w Radrużu, na Wzgórzu Monastyrz w Werchracie i w Hrubieszowie koło Przemyśla. Wcześniej „Cichociemni” rozbili w Werchracie tablicę upamiętniającą członków UPA, przemalowali ukraiński krzyż na biało-czerwono i domalowali symbol Polski Walczącej.

Ambasada Ukrainy wystosowała w tej sprawie protest do polskiego MSZ. Dochodzenie prowadzi policja z Lubaczowa. Mężczyznom grozi w związku z art. 262 Kodeksu Karnego kara do 2 lat pozbawienia wolności za niszczenie miejsca pochówku.

Warto przeczytać: Ukrainiec z nazistowską flagą na plecach. Zdjęcia zostało zrobione przez niemieckiego dziennikarza dokładnie w 74 rocznicę powstania UPA

Podziel się