Szukaj

Bulwersujące słowa byłego prezydenta Ukrainy: „Tak jak dla Polaków bohaterem jest AK, tak dla Ukraińców – UPA” [WIDEO]

24-10-2017 01:16
Wiktor Juszczenko Fot. European Peoples Party / wikimedia.org / CC BY 2.0
Podziel się

„Polacy powinni zrozumieć jedno. W tym samym czasie na tych samych ziemiach powstały dwa ruchy narodowe, które miały jeden cel. Oni widzieli swoje państwa jako niepodległe. Tak zrodziła się UPA i tak zrodziła się Armia Krajowa” – przekonywał Wiktor Juszczenko w wywiadzie dla radia RMF FM.

Nie byłoby sprawiedliwie mówić, że AK to anioły a UPA to diabły. Mamy dojść do porozumienia historycznego, a obie strony stawiały przed sobą te same cele. Tak jak dla Polaków bohaterem jest AK, tak dla Ukraińców bohaterem jest UPA – dodał były prezydent Ukrainy.

Jest duże niebezpieczeństwo, kiedy polityk mówi o liczbie ofiar. Wtedy mamy duży problem. Politycy powinni mówić o zasadach. Polak zechce zapewne rozpocząć dyskusję o naszych wspólnych stosunkach od 1943 roku - od rzezi wołyńskiej, a dlaczego nie od Akcji Wisła albo od 1918 roku? To bardzo złe, gdy polityk zaczyna liczyć krew ofiar w litrach. Wtedy wszystko przegramy – stwierdził ukraiński polityk.

Koniecznie przeczytaj: Ukraińcy domagają się odbudowy pomnika UPA na Podkarpaciu. Stawiają ultimatum

Czytaj też: Ukraiński pisarz ostro odpowiada na słowa szefa UIPN: „Dlaczego czcimy tych, którzy mordowali Polaków?” [WIDEO]

Nie chciałbym, żeby pouczać Ukraińców, kto ma być bohaterem. Dobrze znam historię Piłsudskiego. Co robił złego Bandera, czego nie robił Piłsudski? Wydaje mi się, że najlepszym wykładowcą dla Bandery był właśnie Piłsudski. Bandera robił to samo, co Piłsudski, używał tych samych narzędzi politycznych – dowodził Juszczenko.

Jeżeli patrzeć na Ukrainę oczami Polaków, to 15 lat temu, po długiej walce historycznej przeszliśmy do polityki wybaczenia. Ukraińcy i Polacy podali sobie ręce. Byłem przekonany, że skomplikowane pytania historyczne zostawiliśmy w przeszłości – przekonywał były prezydent.

Cały wywiad tutaj.

Poniżej fragment:

Warto przeczytać: Polska miejscowość, która walczyła z UPA zniknęła z pamiątkowej z tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza

Podziel się