Szukaj

Polska miejscowość, która walczyła z UPA zniknęła z pamiątkowej z tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza

13-11-2017 16:45
Skandal przy Grobie Nieznanego Żołnierza Fot. Tadeusz Isakowicz-Zaleski / Facebook
Podziel się

W sobotni wieczór przy Grobie Nieznanego Żołnierza pojawiły się nowe tablice upamiętniające polskich bohaterów. Na jednej z nich wprowadzono istotną zmianę. Usunięto Birczę – miejsce, w którym Polacy trzy razy odparli atak UPA.

O usunięciu Birczy z tablicy upamiętniającej żołnierzy, którzy bronili polskiej społeczności przed nacjonalistami ukraińskimi z OUN i UPA, poinformował na swoim profilu na Facebooku ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski:

Niebywała sytuacja w Warszawie! Z zamontowanych wczoraj tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza, upamiętniających polską samoobronę przez bandami OUN-UPA, zniknęła nazwa Birczy, która w 1946 roku trzykrotnie obroniła się przed banderowcami. Szok!

Koniecznie przeczytaj: Mocne słowa ks Isakowicz-Zaleskiego na temat bp Pieronka: „Jest heretykiem”

Czytaj też: Antoni Macierewicz ripostuje dziennikarza TVN na konferencji prasowej. Reporter pytał o konflikt z Andrzejem Dudą [WIDEO]

Ministerstwo Obrony Narodowej rozważało usunięcie Birczy już od pewnego czasu. Wszelkie pytania na ten temat pozostawały jednak bez odpowiedzi.

Według moich informacji stało się to pod presją władz ukraińskich i Kancelarii Prezydenta RP. Jutro będę znać szczegóły sprawy, które opiszę w felietonie. Aż się wierzyć nie chce, że to się stało w Święto Niepodległości!!!! – pisze dalej ks. Isakowicz-Zaleski.

Ministerstwo Obrony Narodowej nie chce komentować sprawy: Jeśli coś będzie się zmieniało, to będziemy o tym informować. Na razie tablice zostały powieszone i mają taką treść, jaką im nadano. A co będzie z nimi dalej, to już na tym etapie spekulacje.

Warto przeczytać: Ukraińcy domagają się odbudowy pomnika UPA na Podkarpaciu. Stawiają ultimatum

Podziel się