Szukaj

W centrum Berlina powstanie pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych podczas II wojny światowej?

09-11-2017 00:09
Florian Mausbach
Podziel się

Głównym inicjatorem budowy pomnika upamiętniającego polskie ofiary III Rzeszy jest niemiecki architekt Florian Mausbach. Według jego koncepcji monument miałby stanąć w centrum Berlina, dokładnie naprzeciw ośrodka dokumentacyjnego przymusowych wysiedleń i ucieczek.

Tłumacząc wybór tej lokalizacji Florian Mausbach powiedział:

Proponowana przeze mnie lokalizacja – naprzeciwko ośrodka dokumentacyjnego przymusowych wysiedleń i ucieczek – ilustrowałaby doskonale zależność między przyczyną, a skutkami (wojny).

Pomysłodawca projektu podzielił się także wstępnymi informacjami odnoszącymi się do podjętych działań:

Do ponad 70 osobistości niemieckiego życia politycznego skierowałem apel o wsparcie inicjatywy budowy pomnika poświęconego polskim ofiarom niemieckiej okupacji w latach 1939-1945. Wśród osób, które już zgłosiły swój akces do tej inicjatywy, są  byli przewodniczący Bundestagu – Wolfgang Thierse (SPD) i Rita Suessmuth z CDU.

Koniecznie przeczytaj: Morawiecki: „Trzeba nazwać tych zbrodniarzy. To nie byli naziści, kosmici nie wiadomo skąd. To byli Niemcy” [WIDEO]

Czytaj też: Przełomowy wyrok sądu wydany w Niemczech. ZDF musi przeprosić za nazwanie niemieckich obozów zagłady „polskimi”

Ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski w pełni popiera tą inicjatywę, ponieważ „wpisuje się ona w oczekiwania strony polskiej”. Jak podkreślił od początku swojej misji usilnie zabiega o wybudowanie pomnika upamiętniającego Polaków zamordowanych podczas II wojny światowej.    

73-letni Mausbach jest emerytowanym urbanistą. Był szefem Federalnego Urzędu Budownictwa i Planowania Przestrzennego. Zainicjował również projekt zakładający powstanie muzeum zimnej wojny w byłym bunkrze rządowym w Ahrweiler.

Jak zapowiedział pomysłodawca, szczegółowe założenia projektu zostaną przedstawione podczas konferencji prasowej, która odbędzie się 15 listopada w Berlinie.

Warto przeczytać: Kobieta przemawiająca w imieniu Obywateli RP wpadła w prawdziwą histerię. Zupełny odlot [WIDEO]

Podziel się