Szukaj

Grupa amerykańskich kongresmenów domaga się od prezydenta Andrzeja Dudy zawetowania ustawy o IPN. Wskazują na „liczne udokumentowane przypadki Polaków wspomagających nazistów”

31-01-2018 22:39
Amerykański kongres
Podziel się

Nacisk na Polskę ws. nowelizacji ustawy o IPN na arenie narodowej jest coraz większy. Kilku amerykańskich kongresmenów wystosowało list do prezydenta Andrzeja Dudy, apelując, aby nie podpisywał ustawy, jeżeli trafi na jego biurko.

Autorami listu datowanego na 31 stycznia są członkowie ponadpartyjnej grupy zadaniowej ds. zwalczania antysemityzmu w Kongresie USA. Są to zarówno demokracji, jak i republikanie: Nita Lowey, Marc Veasey, Elito Engel, Ileana Ros-Lehtinen, Ted Deutsch, Chris Smith oraz Peter Roskam.

Uchwalona przez polski Sejm nowelizacja IPN obecnie musi być jeszcze przegłosowana przez Senat i ostatecznie zostać podpisana przez prezydenta.

Koniecznie przeczytaj: Kresowianie wystosowali list do prezydenta. „Nie możemy pogodzić się z zacieraniem różnic pomiędzy katami a ich ofiarami” [FOTO]

Czytaj też: Sekretarz stanu USA skrytykował podpisanie nowelizacji ustawy o IPN. „Jesteśmy rozczarowani decyzją prezydenta Andrzeja Dudy” [FOTO]

Właśnie do tego nie chcą dopuścić sygnatariusze listu skierowanego do Andrzeja Dudy. Wyrażają oni swoje „zaniepokojenie”, że nowe prawo „penalizowałaby nawiązania do polskiego współudziału w nazistowskich zbrodniach wojennych przeciwko Żydom podczas okupacji Polski w czasie drugiej wojny światowej”.

Kongresmeni wskazują na „liczne udokumentowane przypadki Polaków wspomagających nazistów, bezpośrednio i pośrednio, w mordowaniu niewinnych Żydów”. Jak dodają, „karanie kogokolwiek, kto uznaje realia, byłoby niesprawiedliwością”.

Ustawa uchwalona przez Sejm 26 stycznia przewiduje, że: „każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.”

Warto przeczytać: Burza po słowach szefa MSZ: „W Jedwabnem Polacy zabili Żydów i tego nikt się nie wypiera.(...) Gross jest naukowcem, ustawa o IPN go nie dotyczy”

Podziel się