Szukaj

Andrzej Duda wróci z USA z niezwykłym pojazdem pancernym

22-09-2016 22:26
Brytyjski samochód pancerny Daimler Dingo z okresu II wojny światowej (Daimler Scout Car)
Podziel się

Prezydent Andrzej Duda otrzymał wczoraj w Nowym Jorku wyjątkowy prezent. Samochód pancerny Daimler Dingo 15 to pierwszy autentyczny pojazd wykorzystywany przez jednostki Wojska Polskiego na Zachodzie. Stanowił wyposażenie 15 Pułku Ułanów Poznańskich, teraz trafi do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Historyczny pojazd został przekazany Polsce dzięki pomocy amerykańskiego pułkownika Geralda Kochana (obecnie w stanie spoczynku), który jest dyrektorem Polish American Museum w Port Washington na Long Island (w stanie Nowy Jork) oraz Melissy John z Wielkiej Brytanii. Poprzedni właściciel, który uczestniczył w ceremonii przekazania „Dingo”, to John Gradomski, Amerykanin mający polskie korzenie.

15 Pułk Ułanów Poznańskich był jedną z najważniejszych jednostek Wojska Polskiego, przez pewien okres pułkiem dowodził generał Anders. Tradycje tej wojskowej jednostki obecnie kontynuuje 15 Batalion Ułanów Poznańskich im. gen. Władysława Andersa z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Koniecznie przeczytaj: Czy prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Marszu Niepodległości?

Czytaj też: 77. rocznica wybuchu II wojny światowej - uroczystości na Westerplatte

Daimler Dingo 15 jest w dobrym stanie - można nim jeździć, więc zapewne będzie ozdobą niejednej uroczystości historycznej. Pojazd trafi do Muzeum Broni Pancernej, którego otwarcie na poznańskiej Ławicy planowane jest na 2018 rok.

Warto przeczytać: Michalkiewicz zastanawia się, co Andrzej Duda obiecał Żydom w Nowym Jorku

Podziel się