Szukaj

Były opozycjonista opowiedział o kulisach Marca 68' i o postawach „bohaterów” tamtych wydarzeń: „Gross sypał wtedy na kolegów” [wideo]

07-03-2018 18:55
Antoni Zambrowski Fot. Telewizja Republika / YouTube / screen YouTube
Podziel się

W trakcie niedawnego wywiadu dla Telewizji Republika były opozycjonista Antoni Zambrowski opowiedział o kulisach wydarzeń z marca 1968 roku. W trakcie rozmowy skomentował działania głównych bohaterów tamtego okresu, a więc Adama Michnika i Jacka Kuronia. Nie zabrakło też odniesień do osoby Jana Tomasza Grossa, który jego zdaniem zeznawał wówczas przeciwko swoim kolegom.

W trakcie wywiadu Adam Zambrowski opowiedział m.in. o przebiegu manifestacji z 8 marca 1968, podczas której brutalnie pacyfikowano uczestników. Jak dodał, to właśnie wybuch tych protestów był przyczyną dymisji Władysława Gomułki i przejęcia władzy przez Edwarda Gierka:

Na wiecu w Dzień Kobiet bardzo brutalnie potraktowano studentów. Bito również kobiety. Moja bratowa jest lekarką i od koleżanki dowiedziała się, że w szpitalu były dwa zgony. Gomułka i Moczar wyparli się bezczelnie tej śmierci. Ten więc był protestem przeciwko zdjęciu „Dziadów”. On zachwiał pozycją Gomułki, gdy za trzecim razem rozpoczął wojnę z robotnikami to w Moskwie uznano, że to za dużo i zamieniono go na Gierka.

Koniecznie przeczytaj: Społeczność żydowska współpracowała ze Stalinem – Stanisław Michalkiewicz w bezpośredni sposób tłumaczy, jak wyglądał Marzec ’68 [wideo]

Czytaj też: Premier Mateusz Morawiecki o wydarzeniach z marca 1968 roku. „Marzec '68 powinien być dla walczących Polaków powodem do dumy” [wideo]

Podczas rozmowy był opozycjonista podkreślił, że wiec poparcia, który się odbył w marcu 1968 r., był manifestacją wspierającą Adama Michnika i Henryka Szlajfera, których władze relegowały z uczelni:

Adam Michnik i Henryk Szlajfer wtedy rozmawiali z Bernardem Margueritte (francuskim dziennikarzem), powiedzieli mu co się dzieje. Ich wyrzucono za to z uczelni. Wiec był w pewnym stopniu w obronie Michnika i Szlajfera.

W trakcie wywiadu Andrzej Zambrowski skomentował również ówczesną kontrowersyjną postawę Jacka Kuronia:

Kuroń był przywódcą tzw. Walterowców, był to hufiec, który był odpowiedzią na ZHP. Poszła do niego masa dzieci partyjnych, również żydowskiego pochodzenia. On był prowodyrem tych żydokomunistów. Ale on z drugiej strony był dumny ze swojego pochodzenia. Gdy wyszedł z więzienia i odwiedziłem go, to miał do mnie pretensje, że ja popieram Kościół, powiedział do mnie - „Żyd z Rosji będzie nosił baldachim”, wiedząc, że jestem katolikiem i Polakiem. Poczułem się jakby ktoś mi w „mordę strzelił”.

Podczas rozmowy były działacz opozycyjny stwierdził, że w tamtym czasie Jan Tomasz Gross zeznawał przeciwko swoim kolegom:

Jan Tomasz Gross połamał się w śledztwie i zeznawał. Wyjechał potem na Zachód i Kuroń z nim porachunku nie miał, a pretensje miał do mnie. Czytałem jego zeznania. On sypał kolegów.

Na słowa Andrzeja Zambrowskiego zareagował m.in prof. Sławomir Cenckiewicz, który stwierdził, że podane przez niego informacje mogą być nieprawdziwe. Jak przyznał, badane dotychczas przez niego dokumenty nie potwierdzają, by Jan Tomasz Gross zeznawał przeciwko kolegom.

 Poniżej cały wywiad:

Warto przeczytać: Burza po słowach szefa MSZ: „W Jedwabnem Polacy zabili Żydów i tego nikt się nie wypiera.(...) Gross jest naukowcem, ustawa o IPN go nie dotyczy”

Podziel się