Szukaj

89-letni ubek skazany. Znęcał się nad żołnierzami AK

24-10-2016 11:16
Drewniany młotek sędziowski z podkładką
Podziel się

Sąd Okręgowy w Warszawie skazał na 3 lata bezwzględnego więzienia 89-letniego byłego funkcjonariusza PUBP w Kolbuszowej i Sanoku za zbrodnie komunistyczne, będące jednocześnie zbrodniami przeciw ludzkości. Józef O. sądzony był za bezprawne pozbawienie wolności dwóch członków AK, nad którymi miał się osobiście znęcać.

Wyrok sądu II instancji zapadł 18 października br. w Warszawie po rozpoznaniu apelacji złożonej przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie. Sąd Rejonowy w Legionowie orzekł łagodniejszą karę – 2 lat więzienia z warunkowym próbnym zawieszeniem na 4 lata. Teraz Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do argumentacji prokuratora, który żądał zaostrzenia kary i wydał wyrok skazujący byłego ubeka na 3 lata bezwzględnego więzienia. Wyrok jest prawomocny.

Koniecznie przeczytaj: Komendant Milicji Obywatelskiej skazany na karę bezwzględnego więzienia za komunistyczne zbrodnie

Czytaj też: Film o „bandytach” z AK niedługo w białoruskich kinach

Józef O., który w latach 1945-1946 był funkcjonariuszem PUBP w Kolbuszowej i Sanoku, bezprawnie pozbawił wolności dwóch żołnierzy Armii Krajowej. Ubek znęcał się również nad nimi psychicznie i fizycznie – w czasie przesłuchań, celem wymuszenia zeznań, bił ich gumową pałką i wyciorem z karabinu po całym ciele oraz raził prądem elektrycznym.

Mężczyzna w czasie śledztwa prowadzonego przez rzeszowski IPN nie przyznawał się do zarzucanych mu czynów.

Warto przeczytać: Mjr Pawełczak ps. „Morwa” odwiedza po 69 latach grób kolegi z AK. Wzruszające nagranie

Podziel się