Szukaj

77. rocznica wybuchu II wojny światowej - uroczystości na Westerplatte

01-09-2016 11:22
Pomnik Obrońców Wybrzeża w Gdańsku oświetlony niebieskimi światłami
Podziel się

Przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda, wzięli udział w obchodach 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości, jak co roku, rozpoczęły się o godz. 4.45 pod Pomnikiem Ofiar Wybrzeża na Westerplatte.

Trzykrotne wycie syren przypomniało o ataku dokonanym 1 września 1939 r. przez Niemców na Wojskową Składnicę Tranzytową, która znajdowała się na gdańskim wybrzeżu. Według oczekiwań dowództwa polskiej armii Westerplatte miało się bronić przez kilkanaście godzin. Bohaterstwo i poświęcenie żołnierzy pozwoliły na utrzymanie jednostki przez tydzień, mimo trzykrotnej przewagi atakującego z lądu, morza i powietrza wroga.

Koniecznie przeczytaj: Muzeum II Wojny Światowej zostanie połączone z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obecny dyrektor MIIWŚ protestuje

Czytaj też: Michalkiewicz zastanawia się, co Andrzej Duda obiecał Żydom w Nowym Jorku

Znaczenie tego wydarzenia dla przebiegu II wojny światowej podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Dzięki nim, dzięki komunikatowi, który szedł na całą Polskę: „Westerplatte broni się nadal”, rosło morale polskich żołnierzy. Ile potyczek udało się dzięki temu wygrać - dzięki tej właśnie postawie, którą zaprezentowali wtedy żołnierze Westerplatte – powiedział prezydent w swoim dwudziestominutowym przemówieniu.

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz podczas swojego wystąpienia przypomniał, że niedługo nastąpi oficjalne otwarcie Muzeum II Wojny Światowej. Zwracając się do Andrzeja Dudy, Adamowicz zaproponował, aby w maju 2017 r. zorganizować w Gdańsku odchody zakończenia II wojny światowej i połączyć je z otwarciem nowej placówki.

Odczytano również apel poległych, do którego w tym roku dodano nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej. Następnie została wystrzelona salwa honorowa, a modlitwę za walczących w obronie Westerplatte odmówił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Na zakończenie przedstawiciele władz i samorządów oraz kombatanci złożyli wieńce i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniający polskich obrońców wybrzeża.

Warto przeczytać: Andrzej Duda wróci z USA z niezwykłym pojazdem pancernym

Podziel się