Szukaj

72. rocznica powstania warszawskiego – apel pamięci bez odczytania nazwiska prof. Bartoszewskiego

27-07-2016 09:57
Władysław Bartoszewski (2007) Fot. Dominik Golenia / flikr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

Ministerstwo Obrony Narodowej nie przystało na propozycję Hanny Groonkiewicz-Waltz, aby do apelu pamięci, który będzie odczytywany w ramach obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, dopisać nazwisko prof. Władysława Bartoszewskiego. Prezydent stolicy zgłosiła taki pomysł, po tym jak MON zdecydowało się uhonorować w ten sposób pięć osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.

Od ponad 70 lat obchodom rocznicy powstania warszawskiego towarzyszył apel poległych. W tym roku decyzją szefa MON, Antoniego Macierewicza odczytany zostanie apel pamięci, do którego dopisano nazwiska pięciu osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. Na liście znalazł się m.in. Lech Kaczyński, prezydent RP. Ministerstwo uznało, że mimo iż nie brał on udziału w narodowym zrywie sprzed 70 lat, swą działalnością przysłużył się do upamiętnienia powstania.

Do apelu pamięci dopisano także nazwisko Ryszarda Kaczorowskiego, prezydenta RP na Uchodźstwie, Czesława Cywińskiego, prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK oraz dwóch żołnierzy Armii Krajowej, którzy brali udział w powstaniu: gen. Stanisława Komornickiego, ps. „Nałęcz” i płk. Zbigniewa Dębskiego, ps. „Prawdzic”. Treść nowego apelu zmieniona została w porozumieniu z przedstawicielami środowisk powstańców i kombatantów.

Koniecznie przeczytaj: Gliński krytykuje wyłączenie „Historii Roja" z festiwalu w Gdyni

Czytaj też: Fizycy z UW stworzyli mikrorobota sterowanego wiązką lasera

Decyzja ministerstwa nie spodobała się części osób związanych w powstaniem warszawskim, wywołała też falę krytyki w mediach. Do dyskusji na ten włączyła się również Prezydent Warszawy Hanna Groonkiewicz-Waltz, która zaapelowała, by do apelu pamięci dodać nazwisko prof. Bartoszewskiego, który uczestniczył w powstaniu.

W związku z decyzją o zmianie treści apeli pamięci odczytywanych podczas uroczystości 72. Rocznicy Powstania Warszawskiego, uprzejmie proszę, jako współorganizator obchodów, o włączenie do treści apelu pamięci Powstańca Warszawskiego, Honorowego Obywatela m.st. Warszawy śp. Pana Władysława Bartoszewskiego – napisała w liście do MON.

Bartosz Misiewicz, rzecznik prasowy ministerstwa odpowiedział, że żadnych zmian już nie będzie, a jego zdaniem prośba prezydent Warszawy, zgłoszona tak późno, nie tylko świadczy o wcześniejszym braku zainteresowania tą kwestią, ale teraz stanowi po prostu próbę wprowadzenia zamieszania.

Bez komentarza nie zostawił tego zdarzenia również Ryszard Petru, lider Nowoczesnej. Na antenie Polsat News nazwał przedstawicieli partii rządzącej komunistami, którzy jak za czasów PRL-u wymazują z kart historii nazwiska polskich bohaterów.

Komuniści wymazywali nazwiska znanych Polaków z historii i teraz mają bardzo godnych naśladowców. PiS robi to samo, to jest przerażające, bo niedługo prof. Bartoszewski zniknie z podręczników i będą tylko ci, których PiS uważa za właściwych – powiedział Petru.

Warto przeczytać: Rozłam w Platformie Obywatelskiej. Kamiński, Protasiewicz i Huskowski wyrzuceni

Podziel się