Szukaj

36. rocznica Porozumień Sierpniowych. Lech Wałęsa nie wziął udziału w uroczystościach

31-08-2016 18:40
Brama Stoczni Gdańskiej na tle flagi oraz godła Polski
Podziel się

Obchody rozpoczęły się w sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie 31 sierpnia 1980 r. doszło do podpisania warunków porozumienia pomiędzy komunistycznym rządem a strajkującymi robotnikami. W uroczystościach wzięli udział prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Zabrakło byłego prezydenta i przewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Lecha Wałęsy.

Uroczystości zostały zorganizowane przez gdański zarząd NSZZ „Solidarność” oraz Komisję Krajową związku. Obchody rozpoczęły się o godzinie 14.00 w miejscu, w którym Lech Wałęsa oraz Mieczysław Jagielski, ówczesny wicepremier rządu PRL, podpisali porozumienie kończące strajki. Władza komunistyczna poszła wtedy na kompromis, pozwalając na powstanie niezależnych związków zawodowych, co umożliwiło m.in. zarejestrowanie NSZZ „Solidarność”.

Koniecznie przeczytaj: Michalkiewicz zastanawia się, co Andrzej Duda obiecał Żydom w Nowym Jorku

Czytaj też: Andrzej Duda wróci z USA z niezwykłym pojazdem pancernym

Przemówienia w sali BHP Stoczni Gdańskiej wygłosili prezydent Andrzej Duda, przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda oraz Krzysztof Dośla, szef regionu gdańskiego związku „Solidarności”.

Zaproszeń na uroczystości nie otrzymali liderzy Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także były prezydent Bronisław Komorowski.

Jak podaje Wyborcza.pl, związkowcy „Solidarności” mówią nieoficjalnie, że Andrzejowi Dudzie zależało, aby pojawić się na obchodach porozumień sierpniowych, ponieważ w wyborach prezydenckich związek go poparł. W zamian za pomoc w wygraniu wyborów Andrzej Duda miał obiecać obniżenie wieku emerytalnego i korzystne dla pracowników zmiany w kodeksie pracy.

Na spotkaniu zabrakło sygnatariusza porozumienia sprzed trzydziestu sześciu lat, Lecha Wałęsy, który nie skorzystał z zaproszenia związku. Złożę kwiaty, pomodlę się, ale niekoniecznie z oficjelami powiedział dla „Wyborczej” były prezydent.

Warto przeczytać: Zakaz handlu w niedzielę – „Solidarność” zebrała podpisy wymagane do złożenia projektu w Sejmie

Podziel się