Szukaj

Zatrważające wyniki matury. Młodzi ludzie nie mają pojęcia o otaczającej ich rzeczywistości

07-07-2017 12:18
Klasa, lekcja
Podziel się

Absolwenci lepiej znają języki obce, niż historię czy położenie własnego kraju. Wyniki tegorocznej matury potwierdzają konieczność reformy edukacji.

Jeszcze nie tak dawno ówczesny obóz rządzący, ustami zapomnianego już Janusza Palikota, sondował możliwość obniżenia wieku wyborczego do 16 lat. Ten oczywisty koniunkturalizm wynikał z sondaży i wyników kolejnych wyborów, wykazujących największe poparcie dla Platformy Obywatelskiej właśnie u młodych ludzi.

Dziś opozycja i związane z nią środowiska zwarły front przeciwko wprowadzanej przez rządzących reformie oświaty. Tymczasem ogłoszone właśnie wyniki tegorocznej matury dobitnie pokazują, że dotychczasowy system zupełnie się nie sprawdza.

Koniecznie przeczytaj: Działaczka Razem znokautowana w „Młodzież kontra” przez Dominika Tarczyńskiego [WIDEO]

Czytaj też: Polska młodzież nie ma podstawowej wiedzy o otaczającej ją rzeczywistości [WIDEO]

Co szczególnie niepokojące, najgorzej wypadły egzaminy maturalne z historii, wiedzy o społeczeństwie i geografii. Średni wynik matury z WOS to zaledwie… 29 procent. Dwa pozostałe przedmioty nie wypady dużo lepiej, bo tylko na 36 procent.

Co ciekawe, młodzi Polacy lepiej radzą sobie z językami obcymi. Tu średni wynik tegorocznej matury to 77 procent.

Dobrą ilustracją dla takich wyników jes choćby popularny cykl „Matura to bzdura”. Niedawno pisaliśmy o odcinku, w którym ankietowani nie potrafili wskazać sąsiadów Polski! (Polska młodzież nie ma podstawowej wiedzy o otaczającej ją rzeczywistości...

Takie wyniki dziwią też w kontekście coraz większej aktywności młodych Polaków w życiu publicznym, ich zaangażowania w różnej formy przedsięwzięcia o charakterze patriotycznym, nawiązujące do historii.

Niepokojące jest natomiast, że ludzie, którzy – za pośrednictwem wyborczej karty – współdecydują o losach Polski, nie mają pojęcia nie tylko u jej ustroju, podziale władzy czy uwarunkowaniach geopolitycznych, ale nawet o położeniu na mapie i najbliższych sąsiadach.

Warto przeczytać: Posłanka ostro o proteście Związku Nauczycielstwa Polskiego

Podziel się