Szukaj

Uniwersytet Cambridge ulega politycznej poprawności i próbuje tworzyć nowy język

19-06-2017 11:50
Uniwersytet Cambridge, Trinity College Fot. Andrew Dunn / wikipedia / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Władze prestiżowej uczelni ostrzegły profesorów przed używaniem określonych słów. Pracownicy naukowi mają znaleźć wyrażenia, które pomogą w walce z „nierównościami płciowymi”.

Wykładowców Cambridge ostrzeżono przed używaniem takich słów, jak „brilliance” (błyskotliwy), „flair” (talent, spryt) czy „genius” (geniusz, talent), dotąd stosowanych przy ocenianiu studentów.

Według władz jednej z najstarszych uczelni w Europie, wykazują one „związki z kulturą uznawaną za wyłącznie męską”.

Profesorów poproszono o znalezienie sformułowań, które będą pod tym kątem bardziej neutralne i „transparentne”, dzięki czemu pomogą w walce z „nierównościami płciowymi”.

Koniecznie przeczytaj: Amerykańska dziennikarka krytykuje poprawność polityczną po kolejnym zamachu [WIDEO]

Czytaj też: Polityczna poprawność dotyka nawet klasykę literatury dziecięcej

Jak w rozmowie z „The Telegraph” wyjaśnia Lucy Delap, wykładowca brytyjskiej historii na Cambridge, taka instytucja, jak uniwersytet powinna pomagać kobietom w odnajdywaniu się w środowisku zdominowanym przez wieki przez mężczyzn. Zwróciła ona uwagę, że świat przez ostatnie kilkadziesiąt lat się zmienił i Cambridge nie może udawać, że nic się w kwestii równości płciowej nie ruszyło do przodu.

Niektórym kobietom to zupełnie nie przeszkadza, ale innym znacznie trudniej przychodzi odnajdywać się w tego typu kategoriach – tłumaczy.

Warto przeczytać: Leszek Miller zapowiada, że Europa zapłaci za poprawność polityczną

Podziel się