Szukaj

Szkoła winna dyskryminacji, bo… nie znała terminów muzułmańskich świąt

11-07-2017 13:10
Klasa szkolna z ustawionymi ławkami Fot. EDUSPACES / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Sąd w Hadze orzekł, że jedna z holenderskich szkół jest winna „pośredniej dyskryminacji” swoich muzułmańskich uczniów. Placówka nie dostosowała terminu wykonania szkolnej fotografii do kalendarza muzułmańskich świąt.

Szkoła wynajęła fotografa, jednak w sesji zdjęciowej – ze względu na przypadające akurat święto Id al-Adha – nie mogło uczestniczyć muzułmańskie rodzeństwo. Rodzice uczniów skierowali sprawę do sądu, a ten orzekł „pośrednią dyskryminację” i zasądził 500 euro odszkodowania.

Nie pomogły tłumaczenia dyrekcji placówki o nieznajomości zbieżności wyznaczonego terminu z ważnym świętem muzułmańskim. Sądu nie przekonał też fakt, że próbowano jeszcze zmienić termin sesji, a kiedy to się nie udało – postanowiono powtórzyć „dzień szkolnych zdjęć”, by umożliwić muzułmańskiemu rodzeństwo udział w wydarzeniu.

Koniecznie przeczytaj: Trwa zjazd polskich muzułmanów koło Gdańska. Miał odbyć się w tajemnicy? [WIDEO]

Czytaj też: W warszawskim meczecie doszło do starcia muzułmanów. Interweniowała policja

Nie wiadomo, czy szkoła odwoła się od wyroku. Rodzice zadeklarowali, ze odszkodowanie przeznaczą na cele dobroczynne.

Choć wyrok haskiego sądu nie stwierdza „bezpośredniej dyskryminacji na tle religijnym”, reprezentująca rodziców adwokat uznała, że ma on znaczenie precedensowe i teraz szkoła będzie musiała w swoich planach uwzględniać wyznanie każdego dziecka.

Warto przeczytać: Wspólne zdjęcie Miriam Shaded i Magdaleny Ogórek robi furorę w sieci [FOTO]

Podziel się