Szukaj

Szkocja rozważa wprowadzenie do szkół języka polskiego

19-08-2016 13:28
Szkot grający na instrumencie Fot. Steve Wagner / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

John Swinney, szkocki minister edukacji podczas dyskusji w parlamencie zapowiedział, że uważnie przyjrzy się pomysłowi wprowadzenia języka polskiego do szkolnego programu nauczania. Rząd rozważa taką możliwość, aby zapewnić, że pomimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Polacy wciąż są w Szkocji mile widziani.

Na chwilę obecną w szkockich szkołach naucza się języka francuskiego i niemieckiego. Podczas jednej z debat dotyczącej Brexitu i sytuacji, w jakiej znaleźli się obcokrajowcy na terenie Szkocji, minister edukacji, John Swinney został zapytany m.in. o możliwość wprowadzenia do szkół języka polskiego. Szef resortu oświaty odpowiedział, że według niego to „bardzo poważna i istotna sugestia”, a on sam ma świadomość, jak wielką rolę odgrywa w jego kraju polska społeczność.

Koniecznie przeczytaj: Zamieszanie wokół wyboru nowego dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu

Czytaj też: Para prezydencka zainaugurowała akcję Narodowego Czytania

W Szkocji mieszka około 70. tys. Polaków, z czego ok. 12 tys. stanowią dzieci. Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową. W niektórych częściach Szkocji polskie dzieci stanowią nawet 7% uczniów, a w konkretnych szkołach nawet 30%. Tamtejszy rząd wielokrotnie przekonywał, że mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, nasi rodacy są mile widziani w Szkocj. Wprowadzenie języka polskiego do szkół na pewno byłoby kolejnym argumentem dla Polaków do pozostania w tym kraju.

Stowarzyszenie Promocji Języka Polskiego za Granicą w Edynburgu w poprzednim roku opublikowało raport, którego wyniki pokazują, że język polski jest najczęściej słyszanym przez Szkotów językiem obcym. Autorzy badania przekonują, że włączenie języka polskiego do programu szkockich szkół byłoby ważne nie tylko dla Polonii, ale miałoby również pozytywne efekty m.in. w przyszłych relacjach handlowych pomiędzy Szkotami i Polakami.

Warto przeczytać: Francja: stan wyjątkowy przedłużony o 6 miesięcy

Podziel się