Szukaj

Szef MON: przysposobienie wojskowe powinno wrócić do szkół

Antoni Macierewicz i Beata Szydło na spotkaniu z pilotkami
Podziel się

Antoni Macierewicz zaproponował, aby do programu szkół średnich wróciły zajęcia z przysposobienia wojskowego. Przedmiot realizowany był w polskich szkołach w latach 60. i 70. Propozycja ministra obrony narodowej związana jest z planowanymi zmianami w systemie oświaty. Trwają rozmowy na ten temat.

Do 2012 r. w szkołach średnich obowiązywał przedmiot przysposobienie obronne, którego zakres nauczania związany był z szeroko pojętą obronę cywilną. Na lekcjach instruowano również, jak udzielać pierwszej pomocy i jak zachować się w przypadku różnego rodzaju katastrof. Przedmiot obejmował dodatkowo tematykę wojskową.

Od 2012 r. przysposobienie obronne zastąpione zostało zajęciami o nazwie edukacja dla bezpieczeństwa. Przedmiot ten od 2009 roku nauczany jest w gimnazjum.

Koniecznie przeczytaj: Macierewicz ujawnia patologie w spółkach zbrojeniowych za czasów koalicji PO-PSL

Czytaj też: Nowe wytyczne żywieniowe w szkołach: drożdżówkowej farsy ciąg dalszy

Teraz minister obrony narodowej chce wrócić do starych wzorców. Wstępne rozmowy w tej kwestii są prowadzone. Mam nadzieję, że od roku 2018 wejdzie przysposobienie wojskowe do programu szkolnego, ale to jest wstępna koncepcja – mówił na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Dodał również, że nie podjęto jeszcze w tej sprawie żadnych wiążących decyzji, jednak ma nadzieję, że pomysł doczeka się realizacji.

Warto przeczytać: Masowe zwolnienia na wojskowej uczelni

Podziel się