Szukaj

Pomaska mówiła o referendum ws. gimnazjów. Dziennikarz wytknął jej obłudę [WIDEO]

12-01-2017 12:48
Agnieszka Pomaska, PO Fot. rmf24 / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Platforma Obywatelska krytykująca planowaną reformę edukacji PiS i domagająca się w tej sprawie referendum jest dla wielu mało wiarygodna, zwłaszcza, że jako partia rządząca sama blokowała możliwość przeprowadzenia referendum w kwestiach dotyczących zmian w oświacie. Między innymi z tego musiała tłumaczyć się posłanka PO Agnieszka Pomaska, która ewidentnie nie radziła sobie w obliczu argumentów wysuwanych przez dziennikarza prowadzącego audycję w radiu RMF FM.

Jedną z reform rządu, które opozycja mocno krytykuje jest zmiana w systemie oświaty. Wygaszanie gimnazjów nie podoba się m.in. Platformie Obywatelskiej, która postuluje przeprowadzenie w tej kwestii referendum, zapominając m.in., że jako partia rządząca odrzuciła wniosek obywateli, którzy postulowali przeprowadzenie referendum ws. obowiązku szkolnego dla 6-latków.

Agnieszka Pomaska, która 10 stycznia była gościem Marcina Zaborskiego na antenie radia RMF FM, została zapytana o stosunek Platformy Obywatelskiej do zmian w oświacie proponowanych przez minister edukacji Annę Zalewską. Dziennikarz prowadzący wywiad bardzo dobrze się przygotował do rozmowy i co chwila przypomniał posłance, w jaki sposób jej partia przeprowadzała swoją reformę edukacji.

Koniecznie przeczytaj: „Zero tolerancji dla tych sku***ynów z ajfonami w rękach”. Były reprezentant Polski chce delegalizacji islamu

Czytaj też: Poseł PO został zapytany o wykorzystanie zmanipulowanej sceny z „rannym” w spocie swojej partii. To w jaki sposób „odpowiadał” nie najlepiej o nim świadczy… [WIDEO]

Będzie pani zbierała podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie przyszłości gimnazjów w Polsce?

Tak, na pewno zaangażuję się w to zbieranie podpisów. Teraz są powoływani tacy regionalni pełnomocnicy. Ja jestem z Pomorza, wiem że poseł Adam Korol będzie za to u nas odpowiedzialny. Ja na pewno go w tym wesprę i będziemy się w to jak najbardziej angażować.

A co pani powie tym, którzy mówią że takie referendum to jest wprowadzanie niepokoju do szkół.

Niepokój wprowadziła minister Zalewska wprowadzając, czy próbując, bo to jest ciągle próba wprowadzenia w życie, nieprzygotowanej reformy. To jest eksperymentowanie na uczniach, którzy dzisiaj tak naprawdę nie wiedzą czego będą od 1 września się uczyć.

Tyle że to Krystyna Szumilas, minister edukacji w rządzie PO-PSL, w sejmowej debacie kilka lat temu przekonywała, że właśnie zagłosowanie za takim wariantem, za referendum, to jest wprowadzanie niepokoju do szkół i że to jest coś, co już na samym etapie przygotowywania referendum będzie ten chaos w szkołach wywoływało.

Kłopot polega na tym, że ten chaos już mamy i próbujemy zminimalizować straty tego chaosu, który jest wprowadzany. Ciągle wierzę w to, że jednak ta nieprzygotowana reforma nie wejdzie w życie, bo ona jest po prostu nieprzygotowana. Możemy sie spierać co do słuszności czy nie, ale widać że…

...wtedy też posłowie spierali się co do słuszności, albo nie i mówili posłowie opozycji ówczesniej, że reforma jest nieprzygotowana. A pamięta pani, ilu posłów Platformy Obywatelskiej zagłosowało za referendum, za zorganizowaniem referendum w sprawie oświaty?

Mówi pan o sześciolatkach pewnie, tak?

O tym dużym referendum, wniosek obywatelski, gdzie było 5 pytań, no i posłowie głosują. Jak głosuje Platforma i ilu z nich chce referendum?

Z tego co pamiętam nie byliśmy zwolennikami, wtedy tego…

Żaden poseł Platformy wtedy nie zagłosował za tym referendum. Wyobraża sobie pani, że teraz Związek Nauczycielstwa Polskiego, wspierany przez Platformę zbierze pół miliona, może milion podpisów i te podpisy trafią ostatecznie do kosza sejmowego?

Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało, że będzie wnioski o referendum traktowało poważnie i zakładam, że tę obietnicę spełni.

Ale może pani premier powie wtedy tak: "Wyrażając uznanie dla energii i intencji, tych wszystkich, którzy angażują się na rzecz akcji referendalnej, ja jej nie mogę poprzeć". Tak mówił wtedy Donald Tusk, premier.

Warto przeczytać: Minister przekonywał, że chce legalizacji marihuany leczniczej. Dostał mocną ripostę od dziennikarki

Podziel się