Szukaj

Niemcy: islamska szkoła w Bonn zostanie zamknięta. Placówka podejrzewana była o współpracę z ekstremistami

30-08-2016 11:34
Budynek Akademii Króla Fahda w Bonn Fot. Hans Weingartz / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Finansowana przez Arabię Saudyjską Akademia Króla Fahda, działająca w Bonn od 1995 r., zostanie zamknięta. Nie powstanie również kolejna jej placówka w Berlinie. Szkołę kilkanaście lat temu oskarżono o współpracę z ekstremistami islamskimi.

Informacje na temat zamknięcia szkoły podał „Der Tagesspiegel”, powołując się na informacje uzyskane w ambasadzie Arabii Saudyjskiej. W berlińskim dzienniku możemy przeczytać, że oficjalnym powodem zamknięcia szkoły są planowane reformy gospodarcze i społeczne, które książę Mohammed bin Salman (następca tronu) zamierza przeprowadzić w najbliższym czasie w Arabii Saudyjskiej w ramach programu „Vision 2030”. Celem przyszłych reform, które obejmować będę również zmiany dotyczące edukacji, jest wzmocnienie i podniesienie konkurencyjności gospodarki kraju, która do tej pory opierała się niemal wyłącznie na eksporcie ropy naftowej. Urzędnicy ambasady zapewniają także, że Niemcy mają „jeden z najlepszych systemów kształcenia na świecie”, dlatego rząd w Rijadzie nie uważa za konieczne finansowanie szkoły w Bonn.

Koniecznie przeczytaj: Niemcy: kontrowersyjna sztuka teatralna porównuje działaczy pro-life do nazistów. „Ich śmierć jest jedynym sposobem, by pozbyć się przestarzałych przekonań”

Czytaj też: Spór wokół klasy narodowo-matematycznej

Akademia Króla Fahda uchodziła w Niemczech za elitarną. Na uroczystość otwarcia w 1995 roku przybył nawet ówczesny szef resortu spraw zagranicznych Niemiec, Klaus Kinkel. W placówce miały kształcić się dzieci arabskich dyplomatów oraz osób pełniących ważne funkcje państwowe. Jednak w niedługim czasie po jej otwarciu do szkoły zaczęto przyjmować również dzieci imigrantów.

Władze lokalne stały się mniej przychylne placówce, kiedy w 2003 roku telewizja ARD upubliczniła film nagrany ukrytą kamerą w meczecie, w którym uczniowie mieli zajęcia. Muzułmański duchowny podczas lekcji wzywał do prowadzenia świętej wojny przeciwko niewiernym. Szkoła została oskarżona o propagowanie islamskiego fundamentalizmu, jednak dzięki protestom rodziców oraz społeczności arabskiej nie została wtedy zamknięta.

Zajęcia w szkole w Bonn potrwają tylko do końca bieżącego roku.

Warto przeczytać: Sąd znowu poparł transseksualistów! W USA mogą sikać, gdzie chcą! Zwłaszcza w szkołach

Podziel się