Szukaj

Masowe zwolnienia na wojskowej uczelni

08-09-2016 14:23
Żołnierze Wojska Polskiego podczas defilady
Podziel się

Pracę straci ponad setka osób zatrudnionych w Akademii Obrony Narodowej. Zwolnienia związane są z przekształceniem AON w Akademię Sztuki Wojennej. Wcześniej politycy PiS zapewniali, że głównym celem reorganizacji uczelni nie są zmiany kadrowe.

Zgodnie z przegłosowaną 12 maja w Sejmie ustawą, 1 października zacznie działać Akademia Sztuki Wojennej. Zastąpi założoną 26 lat temu Akademię Obrony Narodowej. Obecnie AON zajmuje się kształceniem żołnierzy mających obejmować stanowiska dowódcze, przygotowuje też do pracy w sztabach, na uczelniach oraz w instytucjach wojskowych i cywilnych związanych z obronnością.

Według Prawa i Sprawiedliwości zmiany są potrzebne. AON w ciągu ostatnich kilku lat mocno spadła w Rankingu Uczelni Akademickich „Perspektyw” - z 18 miejsca w 2006 r. na 51 pozycję w 2015 r. ASW po restrukturyzacji ma zajmować się przede wszystkim szkoleniem i kształceniem żołnierzy. Teraz większość studentów to cywile.

Koniecznie przeczytaj: Macierewicz ujawnia patologie w spółkach zbrojeniowych za czasów koalicji PO-PSL

Czytaj też: Szef MON: przysposobienie wojskowe powinno wrócić do szkół

Opozycja od momentu rozpoczęcia prac nad ustawą twierdziła, że celem wprowadzania nowych przepisów nie jest modernizacja Akademii Obrony Narodowej, a jedynie czystki kadrowe. Wiceszef MON Fałkowski jeszcze przed przegłosowaniem ustawy w Sejmie przyznał, że wymiana pracowników w jakimś zakresie zostanie przeprowadzona, jednak, jak podkreślił, przy zatrudnianiu nowych osób pod uwagę brane będą przede wszystkim kwalifikacje, postawa moralna czy poziom intelektualny, a nie sympatie polityczne.

Nowe przepisy gwarantują ciągłość służby w ASW wszystkim wojskowym, jednak w przypadku cywili, jeżeli nie zostaną im przedstawione nowe warunki pracy, takie osoby zostają automatycznie zwolnione. Jak podaje „Rzeczpospolita”, w związku z reorganizacją uczelni zatrudnienie straciło 102 pracowników, głównie byli to wykładowcy. Według doktor hab. politologii AON, kryteria na podstawie, których nastąpiły zwolnienia nie są jasne. Koleżanka, która nigdy nie była zaangażowana politycznie, dowiedziała się w formie korytarzowej plotki, że jest „prorosyjska”, bo pisała pracę doktorską o relacjach Polski i Rosji. Ale chyba po prostu mieli już kogoś na jej miejsce – podsumowała w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Nawet Wojciech Skórkiewicz, senator PiS i wiceprezes Komisji Obrony Narodowej jest zaskoczony skalą zwolnień. Nie mieliśmy informacji o tak głębokich zmianach personalnych. Trzeba poczekać na początek roku akademickiego i ewentualnie wtedy poprosić ministra obrony o informację na posiedzeniu komisji. To przecież nie miała być ustawa „kadrowa” – miał powiedzieć „Rzeczpospolitej” Skórkiewicz.

Na temat osób zatrudnionych w AON wypowiadał się jakiś czas temu Bartłomiej Grabski, podsekretarz stanu w MON: Przez zasiedzenie w murach uczelni występują tacy, którzy w pozytywnym świetle próbują przedstawiać historię i rozwój Ludowego Wojska Polskiego. „Rzeczpospolita” podejrzewa, że mogło mu chodzić o byłych polityków Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Krzysztofa Janika i Lecha Nikolskiego, którzy zostali zwolnieni z AON na początku bieżącego roku. Po odwołaniu się do sądu pracy obaj wrócili w lipcu na swoje stanowiska. Teraz jednak zwolniony został tylko Nikolski.

Warto przeczytać: „Gaz na uchodźców” - niecodzienne narzędzie do obrony przed imigrantami

Podziel się