Szukaj

„Rozstrzygnij, czy zdjęcie ilustruje tradycyjny model rodziny”. Pytanie na maturze z WOS, które wywołało kontrowersje

30-11-2016 16:03
WOS - pytanie o tradycyjny model rodziny
Podziel się

W ramach próbnej matury z Wiedzy o Społeczeństwie uczniowie szkół średnich pytani byli m.in. o definicję tradycyjnego modelu rodziny. Prawidłowa odpowiedź, jaką według twórców testu powinni udzielić maturzyści, zaskoczyła większość uczniów i nauczycieli.

Jedno z pytań, które znalazło się w arkuszu z WOS-u dotyczyło tematyki „Modele rodziny”. Pod zdjęciem przedstawiającym młodego ojca, który pochyla się nad niemowlęciem w wózku umieszczono następujące zadanie: „Rozstrzygnij, czy zdjęcie ilustruje tradycyjny model rodziny. Swoje zdanie uzasadnij, odwołując się do fotografii”.

Jako przykład poprawnie rozwiązanego zadania podano następujące uzasadnienie:

Koniecznie przeczytaj: Czy fiskus zabierze 200 tys. zł ze zbiórki dla rodziny polskiego kierowcy? Jest odpowiedź Izby Skarbowej

Czytaj też: „Wstydzę się za to jak pan Urban został u nas potraktowany”. Niemiecka polityk skierowała list do rodziny polskiego kierowcy

Rodzina tradycyjna, inaczej patriarchalna, to rodzina, w której opieka nad dziećmi jest zadaniem kobiety. Natomiast mężczyzna zapewnia byt materialny i reprezentuje ją na zewnątrz.

Okazuje się więc, że dla twórców próbnego testu z Wiedzy o Społeczeństwie ojciec, który np. wyprowadza dziecko na spacer, albo pomaga matce w opiece nad dzieckiem, nie mieści się w tradycyjnym modelu rodziny.

Grzegorz, egzaminator i nauczyciel WOS-u w liceum i w gimnazjum jest oburzony taką interpretacją autorów testu. Dodał, że ani on, ani jego uczniowie, nie potrafili udzielić prawidłowej odpowiedzi. Nauczyciel zaznacza, że „według współczesnej socjologii, tradycyjny model rodziny to taki, w którym oboje partnerów pracuje, opiekuje się dziećmi i dzieli obowiązki”, a interpretacja podana przez twórców testu znajduje się podręcznikach do WOS-u sprzed kilkudziesięciu lat.

Dla wielu definicja tradycyjnego modelu rodziny zapewne będzie sprawą dyskusyjną. Pozostaje tylko pytanie, czy takie ideologiczne spory powinny być częścią przedmiotu, który zdawany jest przez polskich maturzystów.

Warto przeczytać: Wielki sukces zbiórki dla rodziny polskiego kierowcy. W krótkim czasie udało się zebrać ogromną kwotę!

Podziel się