Szukaj

Izraelska minister wspomina spotkanie z Lechem Kaczyńskim: „Przebaczyliście Niemcom, bo wam zapłacili. W sposób cyniczny winą obarczyliście nas Polaków”

07-02-2018 20:23
Juli Tamir Fot. CECI / You Tube / screen YouTube
Podziel się

Była minister edukacji Izraela Juli Tamir w rozmowie z dziennikiem „Haaretz” opowiedziała o spotkaniu z prezydentem śp. Lechem Kaczyńskim. Polityk usłyszała wiele mocnych słów, które wpłynęły na jej postrzeganie Polski w kontekście tego, co stało się w czasie II wojny światowej.

Jak wyjaśnia Tamir, rozmowa z polskim prezydentem odbyła się z jego inicjatywy:

Pewnego dnia, kiedy jeszcze byłam ministrem Edukacji, zadzwonił do mnie ówczesny premier Ehud Olmert i poprosił mnie o coś nietypowego. Prezydent Polski Lech Kaczyński składa wizytę w Izraelu i chce spotkać się z ministrem edukacji – wspomina.

Dwugodzinna rozmowa z prezydentem Polski spowodowała, że inaczej widzę ich udział czyli Polaków w Holokauście - podkreśla była minister edukacji.

Koniecznie przeczytaj: Dlaczego Żydzi są święcie przekonani, że w czasie II wojny światowej ich rodziny mordowali Polacy? Wyjaśnienie jest bardziej prozaiczne niż się powszechnie wydaje

Czytaj też: Jarosław Kaczyński o zrzucaniu na Polskę współodpowiedzialności za Holocaust: „Prawda nie obroni się sama”

Co pani wie o historii Żydów w Polsce - zapytał - Tysiąc lat wspólnej historii żydowsko - polskiej, co pani wie o tym? - Prawdę mówiąc wiem dużo o końcu, a mało o początku - odpowiedziałam z wahaniem - Powiem pani... powiedział, i rozpoczął szczegółową i fascynującą lekcję historii – zaczyna relację Juli Tamir.

Wiesz, dlaczego przed wojną było tak wielu Żydów w Polsce? - zapytał. Nie czekał na odpowiedź - Polacy zaakceptowali Żydów i przyznali im prawa, których nie mieli w innych krajach; W Polsce były miasta i miasteczka, w których Żydzi stanowili większość; Naród polski nie uważał Żydów za wrogów. Zamierzam stworzyć muzeum, które będzie badać te setki lat - setki lat wspólnego życia, które skończyły się obozami śmierci.

Koniec tej historii jest straszny, ale trzeba opowiedzieć ją do końca. Nie neguję tego, co wydarzyło się w obozach zagłady, ale trzeba pamiętać, że gdyby naziści nie doszli do władzy w Niemczech, nie byłoby w Polsce obozów koncentracyjnych. Polacy nigdy nie dążyli do eksterminacji Żydów. Naziści nas okupowali, kontynuował, Polskę rozszarpali na strzępy. Moi rodzice byli członkami polskiego podziemia - co pani wie o polskim oporze przeciwko nazistom? Co pani wie o powstaniu w Warszawie? Co pani wie o prześladowaniu polskiej inteligencji? Co pani wie o zniszczeniu Starego Miasta w Warszawie? Zniszczyli ją doszczętnie, Nie zostawili w nim kamienia na kamieniu – opowiadał śp. Lech Kaczyński.

Później padły jeszcze bardziej znaczące słowa:

Rozumiem ten straszny ból i silne pragnienie, aby nie zapomnieć o tym co się wydarzyło, powiedział Kaczyński, ale Niemcom wybaczyliście. Przebaczyliście im, ponieważ mieli pieniądze, aby Wam zapłacić, kupili Wasze przebaczenie za pieniądze. My byliśmy biedni, żyliśmy pod rządami Sowietów, więc nie mogliśmy Wam nic zaoferować, a wy w sposób cyniczny podjęliście decyzję obarczyć właśnie Nas winą.

Polski prezydent podkreślił, jaką hipokryzją wykazuje się państwo Izrael.

- Wysyłacie swoich uczniów do Polski, chodzą po naszych ulicach, machają izraelskimi flagami, zioną nienawiścią i strachem, patrzą na nas jak gdyby zobaczyli diabła, a potem udają się do Berlina, aby tam się bawić. I oni są szczęśliwi w Berlinie, siedzą w kawiarniach niedaleko siedziby Gestapo i czują się komfortowo. W Niemczech widzą kulturę i sztukę, u nas widzą tylko martwe ciała.

To wy piszecie historię na nowo, podniósł głos nagle, wyglądał na wyczerpanego i rozgniewanego. Celowo chcecie rozmyć różnicę między wstrząsającymi świadectwami o Polakach, którzy mordowali i masakrowali Żydów, a faktem, iż naród polski i ówczesny rząd Polski nigdy nie wypowiedział wojnę przeciwko Żydom ani ich eksterminacji - polityka eksterminacji była oficjalną niemiecką polityką. Szanuję i rozumiem ból ofiar, ale my także byliśmy ofiarami. Nasza historia jest historią porażek: Polska była okupowana, została podzielona, przechodziła z rąk do rąk. Teraz Polska jest niepodległym krajem, a ona (Polska) napisze swoją historię jeszcze raz, jak to przystało na wolny naród – mówił do izraelskiej minister edukacji.

Juli Tamir po tej rozmowie odwiedziła Polskę.

Odwiedziłam Warszawę. Cel mojej trzydniowej wizyty był tylko jeden: zobaczyć II wojnę światową z polskiego punktu widzenia. Każdego ranka musiałam się zastanawiać się, czy w poruszających słowach Kaczyńskiego jest jakaś prawda – opowiada.

Relację izraelskiej minister przetłumaczył Rami Mahameed.

Warto przeczytać: Po 73 latach algierscy Żydzi dostaną od Republiki Federalnej Niemiec odszkodowania. Represje Vichy uznano za Holocaust [wideo]

Podziel się