Szukaj

Izrael: MEN chce wprowadzić obowiązkowe zajęcia o polskim antysemityzmie. „Pokażemy prawdę o tym, jak Polacy traktowali Żydów”

10-07-2018 17:29
Naftali Bennett Fot. The Israel Project / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Izraelskie ministerstwo edukacji zamierza wprowadzić obowiązkowe zajęcia dla przewodników wycieczek szkolnych do Polski. W trakcie tych szkoleń zapoznają się oni ze stosownymi informacjami na temat polskiego antysemityzmu. Swoją wiedzę mają następnie przekazywać żydowskiej młodzieży, z którą będą przyjeżdżać do naszego kraju.

Niniejsza reforma to stanowcza odpowiedź na wspólną deklarację Benjamina Netanjahu i Mateusza Morawieckiego potępiającą zarówno antysemityzm, jak i antypolonizm. Szef izraelskiego MEN, Naftali Bennett nazwał ją „pełną kłamstw kompromitacją”. Niedawno otwarcie przyznał, iż zawarta umowa powinna być anulowana. Zaproponował przy tym, by kolejne porozumienie opierało się na czterech filarach:

Obie nacje muszą wykazać, że im zależy na przyjaźni. Powinien powstać również wspólny zespół, który będzie dyskutował o niewygodnych i delikatnych wydarzeniach.O faktach rozmawiać będą wyłącznie historycy. Ponadto niniejsze porozumienie zaneguje podpisaną wcześniej deklarację.     

Koniecznie przeczytaj: Hiszpania: Władze Walencji przyjęły uchwałę bojkotującą Izrael. Ich decyzja rozwścieczyła środowiska żydowskie

Czytaj też: Izraelski dziennikarz chciał przeprowadzić relację z Paryża po finale MŚ. Skończyło się tak [wideo]

Izraelski minister zapowiedział, że obowiązkowe zajęcia dla przewodników wycieczek szkolnych będą dotyczyły tego, jak Polacy traktowali Żydów zarówno przed wojną, w trakcie niej, jak i w późniejszych latach. Jak podał serwis Ynet New, zajęcia będą głównie dotyczyły rzekomo szerokiej współpracy Polaków z nazistami. W trakcie nich będą też przekazywane ogólne informacje o polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 

Wiedza, jaką zdobędą przewodnicy, ma być przez nich wykorzystywana podczas odwiedzania miejsc związanych z Holokaustem i pogromami na ziemiach polskich. 

Jak wyjaśnił Naftali Bennett, zajęcia mają służyć szerzeniu prawdy o antysemityzmie Polaków:

W obliczu prób cenzurowania działań Polaków wobec Żydów w czasie Holocaustu zwiększymy nauczanie na ten temat. Wielu Polaków pomagało Nazistom mordować Żydów, co do tego nie ma dyskusji. Pokażemy studentom w Izraelu prawdę, będą mieli dogłębną wiedzę na temat tego, co działo się na polskiej ziemi, największym żydowskim cmentarzysku na świecie.

Warto przeczytać: Izraelski negocjator wyśmiewa polski rząd: „Polska wycofała się z ustawy o IPN z podkulonym ogonem”

Podziel się