Szukaj

Gloryfikacja UPA i Bandery w polskiej szkole dla Ukraińców!

25-09-2016 02:17
Ukraińskie książki propagandowe o Banderze Fot. Анатолий Шарий / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Okazuje się, że w polskiej państwowej placówce oświatowej, ze środków publicznych finansowana jest ukraińska nacjonalistyczna propaganda. W Bibliotece Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach, do której uczęszczają dzieci ukraińskiego pochodzenia, znajdują się książki wychwalające Banderę i UPA.

Dziennikarz Tomasz Maciejczuk przeglądając publikacje udostępniane dzieciom, w szkolnej bibliotece natrafił m.in. na tytuły takie „Stepan Bandera i Ja” czy „Sotnik Burłaka”. W pierwszej z publikacji Bandera ukazany jest jako „symbol ukraińskiego patriotyzmu”, który cierpiał z rąk „polskich katów” i nie miał związków z faszyzmem. Książka dodatkowo zawiera pełny tekst „dekalogu ukraińskiego nacjonalisty” i wypełniona jest banderowskimi symbolami. Z kolei publikacja „Sotnik Burłaka” (wydana jako część serii „Bohater UPA”) opisuje jako bohatera narodowego Wołodymyra Szczygielskiego, pseud. „Burłaka”, porucznika UPA, który kierował mordem dokonanym na Polakach w Baligrodzie w 1944 r.

Koniecznie przeczytaj: Ukraiński IPN chce, aby Polska odbudowała zniszczone pomniki UPA

Czytaj też: Czy Bandera zostanie pochowany w „Panteonie Bohaterów” na Ukrainie?

Szokująca jest także reakcja dyrektorki tzw. „ukraińskiej szkoły”. W rozmowie z Maciejczukiem, Lubomira Tchórz twierdzi, że nie widzi nic złego w tym, że takie propagandowe publikacje znajdują się w szkolnej bibliotece. Dodaje, że szkoła ukierunkowana jest, aby uczyć ukraińskiego patriotyzmu.

Dyrektorka w dalszej części rozmowy mówi, że według niej Wołyń nie był ludobójstwem – bo jest to za słabo udokumentowane, a Bandera to człowiek, który „niósł ideę wolności – wolności państwa, wolności obywateli Ukrainy”. Tchórz dodaje także, że nie można potępiać Bandery, gdyż „Nie można kogoś oskarżać za to, że kochał swoją ojczyznę”. Dyrektorka tak samo mówi w kontekście Romana Szuchewycza – dowódcy UPA, który ponosi odpowiedzialność za rzeź w Wołyniu.

Warto posłuchać do końca wywiadu z dyrektorką szkoły z Bartoszycach. Jej wypowiedzi są naprawdę szokujące. Poniżej cała rozmowa, która została umieszczona w Internecie przez Anatolija Szarija, ukraińskiego dziennikarza i blogera.

Warto przeczytać: Ukrainiec z nazistowską flagą na plecach. Zdjęcia zostało zrobione przez niemieckiego dziennikarza dokładnie w 74 rocznicę powstania UPA

Podziel się