Szukaj

Czesi dowiedzieli się, jaką część zysków Lidl pozostawia w ich kraju. Zaledwie… 0,01%. Reszta trafia do Niemiec

01-04-2017 15:07
Lidl w Gdyni przy ulicy Chylońskiej Fot. Leinad / wikimedia / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Przykład Lidla w Czechach stanowi doskonały przykład tego, jak Niemcy zarabiają na sieci swoich sklepów w innych krajach. Z raportu Instytutu Globalnej Odpowiedzialności wynika, że jednie 0,01% zysków Lidla pozostaje w Czechach.

Organizacja dotarła do umowy zawartej pomiędzy niemiecką spółką Beteiligungs GmbH a spółką czeską Lidl Holdings. Okazało się na jej podstawie 99,99% zysków Lidla w Czechach jest przesyłanych do Niemiec, a jedynie 0,01% pozostaje w Czechach.

Niemieckie sieci od kilkunastu lat prowadzą intensywną ekspansję w Europie Środkowej w krajach, które zostały przyjęte w tym czasie do Unii Europejskiej. Przykład Lidla w Czechach doskonale obrazuje, ile tak naprawdę korzystają na tym państwa, w których powstają kolejne niemieckie sklepy. Warto przypomnieć też, że sieci takie jak Lidl otrzymały niedawno ogromne finansowe wsparcie zarówno z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, jak i Banku Światowego.

Koniecznie przeczytaj: Imigrant brutalnie zgwałcił 90-letnią staruszkę pod kościołem. Niemiecki sąd skazał go na 5 lat więzienia

Czytaj też: Niemiecki policjant chciał kupić dziewictwo 13-letniej Polki [WIDEO]

Przychody Lidla w Czechach w roku finansowym 2014/2015 wyniosły 33,6 mld CZK, czyli ok. 5,36 mld zł.

Warto przeczytać: Poseł Nowoczesnej po wyborach w Holandii umieścił w sieci zdjęcie, które wywołało lawinę komentarzy [FOTO]

Podziel się