Szukaj

W projekcie ustawy zakazującej handlu w niedziele jest wiele furtek. Kto na nich skorzysta? Małe sklepiki czy wielkie zagraniczne sieci?

01-12-2017 06:53
Hipermarket
Podziel się

Wszystkie wskazuje na to, że od marca przyszłego roku będzie w Polsce obowiązywał zakaz handlu w niektóre niedziele, który w przyszłości ma być rozszerzony na wszystkie. W projekcie ustawy jest jednak wiele furtek umożliwiających ominięcie zakazu.

Ostatnio dużo się mówi o wyjątku od zakazu obejmującym piekarnie, które mogłyby handlować w niedziele. Co ciekawe, mogą na tym skorzystać wielkie, zagraniczne sieci handlowe, takie jak Lidl, Biedronka, czy Tesco, które w swoich sklepach wypiekają pieczywo. Tę furtkę jednak stosunkowo łatwo załatać, ustalając piekarniom limit powierzchni handlowej, podobnie jak mają kwiaciarnie, dla których również uczyniono wyjątek od zakazu. Na razie jednak furtki tej nie załatano i może się zdarzyć, że parlamentarzystom w ferworze prac umknie przeprowadzenie stosownej poprawki. A wtedy wielkie sieci spokojnie ominą zakaz.

Koniecznie przeczytaj: Dlaczego niemieckie sieci handlowe Lidl i Kaufland z taką łatwością weszły na polski rynek? O tym istotnym fakcie wielu zapomina…

Czytaj też: Szokujące informacje ujawnione przez jednego z producentów. Wysoka cena masła w Polsce jest wynikiem spisku sieci handlowych?

Natomiast inne furtki są raczej nie do załatania, gdyż ich zamknięcie przyniosłoby więcej szkody niż pożytku. Otwarte będą małe sklepiki rodzinne, ale i sieci franczyzowe małych sklepów, takie jak Żabka, o ile pracować w nich będą właściciele lub ajenci i ich rodzina, a nie zatrudnieni pracownicy.

Kolejnym wyjątkiem są sklepy przy stacjach benzynowych oraz dworcach komunikacyjnych np. kolejowych, czy autobusowych. Niektóre z nich już przygotowują się do znacznego poszerzenia asortymentu. Otwarte będą też apteki, w których oprócz leków i wyrobów medycznych można sprzedawać suplementy diety, niektóre kosmetyki oraz artykuły spożywcze zawierające w swoim składzie zioła lecznicze. To otwiera całkiem spore możliwości.

 

Warto przeczytać: Sejm przyjął ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę. Zmiany już od przyszłego roku. Zobacz szczegóły [FOTO]

Podziel się