Szukaj

Ważna decyzja Sejmu ws. ratyfikacji CETA

06-10-2016 17:18
Protesty przeciw CETA i TTIP Fot. Mehr Demokratie / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Na dzisiejszym posiedzeniu w Sejmie przegłosowano uchwałę dotycząca sposobu ratyfikacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą. Postanowiono, że CETA musi zostać przyjęta większością 2/3 głosów przez obie izby polskiego parlamentu. Za uchwałą opowiedziało się 326 posłów, 90 było przeciw, od głosu wstrzymało się 11.

Sejm przed przegłosowaniem uchwały odrzucił poprawkę proponowaną przez Kukiz’15, który domagał się przeprowadzenia referendum ws. ratyfikacji CETA.

Dominik Tarczyński, poseł PiS, tak argumentował celowość podejmowania uchwały: Nie głosujemy za czy przeciwko CETA, chodzi tylko o to, by nasz mandat miał silny głos.

Piotr Apel z Kukiz’15 i Robert Winnicki, poseł niezależny, mówili, że przyjęcie uchwały tak naprawdę oznacza zgodę na ratyfikację CETA i tymczasowe stosowanie tej umowy.

Koniecznie przeczytaj: Ziobro postawił się rządowi! Zablokuje CETA?

Czytaj też: Morawiecki poparł CETA! Negocjacje w sprawie umowy o handlu UE z Kanadą od początku były tajne

Władysław Kosiniak-Kamysz wskazywał, że podpisanie CETA spowoduje zalanie polskiego rynku żywnością GMO.

Uchwała podejmowana była w związku z art. 90 ust. 2 Konstytucji RP, który przewiduje tryb ratyfikacji umów międzynarodowych większością 2/3 głosów zarówno przez Sejm, jak i przez Senat.

Comprehensive Economic and Trade Agreement czy w skrócie CETA, to umowa, której celem jest liberalizacja handlu usługami między Kanadą a UE, a także zniesienie prawie wszystkich ceł i barier pozataryfowych. Podpisanie porozumienia w tej sprawie ma odbyć się 27 października br. na szczycie UE-Kanada.

Warto przeczytać: CETA jednak zostanie podpisana! Walonia wycofała się

Podziel się