Szukaj

W wyniku decyzji Sławomira Nowaka sprzed 4 lat na Polskę nałożono 80-milionową karę

02-11-2016 22:22
Sławomir Nowak, były minister transportu Fot. Platforma Obywatelska RP / wikimedia.org / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Trybunał Arbitrażowy w Hadze zobowiązał Polskę do zapłaty 80 mln zł na rzecz firmy Flemingo Dutyfree – właściciela sieci sklepów wolnocłowych Balotna. Sprawa związana jest z remontem lotniska Okęcie w 2012 r. i decyzją, jaką wtedy podjęło Ministerstwo Transportu kierowane przez Sławomira Nowaka.

Cztery lata temu, kiedy remontowano warszawskie lotnisko, podjęto decyzję o zamknięciu jednego z terminali. W związku z tym Baltona, sklep mający koncesję na Okęciu na handel bezcłowy, domagał się wypłaty odszkodowania zapisanego w kontraktach. Nie chciały się na to zgodzić Polskie Porty Lotnicze, które wypowiedziały firmie koncesję, jako przyczynę podając techniczne naruszenie umów. Spółka nadzorowana przez Ministerstwo Transportu nie zamierzała wstrzymywać remontu lotniska, ponieważ wtedy przepadłoby 120 mln zł z unijnej dotacji (cały koszt przebudowy terminalu wyniósł 400 mln zł).

Koniecznie przeczytaj: „Zegarkowy” minister PO dostał intratną posadę

Czytaj też: Pensja Nowaka na Ukrainie zaskakująco... niska

Nadzorowane przez Ministra Transportu Polskie Porty Lotnicze zamierzały w III kwartale 2012 r. zamknąć Terminal 1, by przeprowadzić jego modernizację z wykorzystaniem otrzymanych na ten cel środków unijnych. Tyle tylko, że będące podstawą koncesji umowy najmu miały obowiązywać jeszcze przez szereg lat i nie przewidywały możliwości ich rozwiązania na wypadek prac modernizacyjnych – możemy przeczytać w oficjalnym stanowisku Flemingo Dutyfree, właściciela Baltony.

Hinduska firma postanowiła zwrócić się o rozstrzygnięcie sporu do Trybunału Arbitrażowego w Hadze, do czego miała prawo na podstawie specjalnych umów podpisanych z naszym krajem.

Sąd w Hadze uznał, że Polska dopuściła się „naruszenia zasady sprawiedliwego i równego traktowania inwestycji oraz zakazu wywłaszczenia bez odszkodowania”. Trybunał nakazał więc zapłatę na rzecz Flemingo Dutyfree w sumie ponad 20 mln euro kary wraz z odsetkami i kosztami postępowania.

Warto przeczytać: Były wiceszef FBI: „To co zrobiła Clinton, karane jest dożywociem”

Podziel się