Szukaj

Ustawa o PIT i VAT w momencie uchwalenia miały 16 stron. Teraz kilkanaście razy więcej

02-05-2017 19:05
Urząd skarbowy w Gdyni Fot. Tomasz Czerko / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Polskie prawo podatkowe bez wątpienia jest jednym z najbardziej skomplikowanych systemów fiskalnych na świecie. Doskonale widać to choćby na przykładzie ustawy o podatku dochodowym oraz od towaru i usług, które w ciągu ostatnich lat powiększyły się o ogromną ilość nowych zapisów.

Ustawa PIT w momencie uchwalenia w 1991 r. liczyła 16 stron. Obecnie jest to już 281 stron i nie ma żadnych podstaw, aby twierdzić, że nie powiększy się jeszcze bardziej. Podobnie, a nawet gorzej, sytuacja wygląda w przypadku ustawy o VAT, która w chwili uchwalenia w 1993 r. również liczyła 16 stron, a dzisiaj rozrosła się aż do 319 stron.

Takie stan rzeczy nie tylko powoduje frustrację przedsiębiorców, dla których prowadzenie biznesu w Polsce jest często drogą przez mękę, ale dodatkowo zwiększa koszty utrzymania ogromnej armii urzędników skarbowych.

Koniecznie przeczytaj: Kompozytor o artystach bojkotujących Opole: „Gdzie byli parę lat temu?” [WIDEO]

Czytaj też: Spadochroniarze z Gliwic uczcili Święto Flagi… 4 tys. metrów nad ziemią! [WIDEO]

Jak wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. OECD), Polska na funkcjonowanie systemu podatkowego przeznacza najwyższy procent swojego budżetu wśród krajów UE, co więcej jest również jedną z najdroższych w utrzymaniu administracji na świecie.

Wskaźnik poboru podatków w naszym kraju wynosi 1,6% – to znaczy, że taka część pieniędzy zabranych obywatelom przez państwo przeznaczana jest na utrzymanie aparatu skarbowego w Polsce.

Warto przeczytać: Kibice Miedzi Legnica wyremontowali mieszkanie kobiecie, która w pożarze straciła męża [FOTO]

Podziel się