Szukaj

Ukraińskie śmieci będą zwożone do Polski. Chodzi o tony niebezpiecznych odpadów. „Sytuacja szybko się nie zmieni”

08-01-2019 22:44
Baterie
Podziel się

Tony zużytych baterii zebranych na Ukrainie zostanie przetransportowane do Polski. U naszych wschodnich sąsiadów nie ma zakładu, w którym niebezpieczne odpady byłyby utylizowane - informuje portal finance.ua.

Ukraińskie władze nie wiedzą, co zrobić z tonami zużytych baterii, które zbierane były do specjalnych pojemników na terenie całego kraju. Na Ukrainie nie ma ani jednego zakładu, który zajmowałby się przerabianiem takich odpadów. Co więcej, tamtejsze władze ani przedsiębiorcy nie planują budowy takiego miejsca.

Petro Pantelejew, zastępca szefa Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej, powiedział, że ukraińskie firmy nie są zainteresowane tego rodzaju działalnością, z związku z czym prowadzone są rozmowy ze stroną polską.

Koniecznie przeczytaj: Skandaliczny proceder wykryty przez dziennikarzy. Niemieckie firmy nielegalnie wywożą i składują śmieci na terytorium Polski

Czytaj też: Histeria na Ukrainie po podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN: „W tej sytuacji nie wykluczamy roszczeń terytorialnych Polski względem Ukrainy”

Nasi przedstawiciele już dwukrotnie wyjeżdżali do Polski, gdzie takie zakłady istnieją

- mówi Pantelejew.

Ukraiński urzędnik dodaje, że cały czas trwają negocjacje i prace nad stworzeniem „specjalnego systemu postępowania” z niebezpiecznymi odpadami, które będą transportowane.

Nie mamy jednak innego wyjścia. Na Ukrainie nie powstaną w najbliższym czasie odpowiednie zakłady, więc baterie na razie trzeba będzie wywozić

- podkreśla Pantelejew.

Warto przeczytać: Eliminacje MŚ: mecz Ukraina-Kosowo odbył się… na stadionie Cracovii. Nie zabrakło politycznych podtekstów

Podziel się