Szukaj

Złe wieści dla Polski. UE pojęła decyzję ws. pracowników delegowanych niekorzystną dla polskich przedsiębiorców [wideo]

24-10-2017 21:32
Negocjacje w UE ws. pracowników delegowanych Fot. Elżbieta Rafalska‏ / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Po 12-godzinnych negocjacjach z udziałem ministrów pracy państwa członkowskie na Radzie Unii Europejskiej przegłosowały stanowisko w sprawie delegowania pracowników. Sprzeciw zgłosiła Polska, Węgry, Litwa i Łotwa.

Zmiany polegają m.in. na zapewnieniu pracownikom delegowanym wynagrodzenia obowiązującego w państwie przyjmującym w miejsce dotychczasowych minimalnych stawek płacy, a także na ograniczeniu okresu delegowania do 12 miesięcy.

Koniecznie przeczytaj: Donald Tusk chce powołania armii UE już w tym roku. Do czego ma posłużyć unijne wojsko?

Czytaj też: „WP” pisze o stłuczce Anny Streżyńskiej. Minister dementuje, nie ukrywając rozbawienia [FOTO]

Wypracowane dzisiaj porozumienie nie kończy batalii w tej sprawie. Stanowisko musi zająć jeszcze Parlament Europejski. To jak będą wyglądać ostatecznie regulacje unijne ws. pracowników delegowanych będzie zależeć od wyniku negocjacji przedstawicieli krajów członkowskich i europosłów.

Nie jest tajemnicą, że obecnie forsowany projekt jest inicjatywą prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Polska jest liderem, jeżeli chodzi o pracowników delegowanych na terenie Europy. Nowe przepisy obejmą nawet 500 tys. Polaków.

Zgodnie z definicją unijnej dyrektywy 96/71/WE42 pracownikiem delegowanym jest każda osoba, „która przez ograniczony okres wykonuje swoją pracę na terytorium innego państwa członkowskiego niż państwa, w którym zwyczajowo pracuje.”

Chodzi m.in. o pracowników sektora budowlanego czy kierowców TIR-ów, który wykonują pracę na terenie UE. Prezydentowi Francji nie podoba się, że pracownicy z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski są zatrudnieni na zasadach obowiązujących w ich krajach i koszty ich zatrudnienia są mniejsze niż w krajach Europy Zachodniej.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że jest zawiedziona iż, nie udało się utrzymać spójności i zająć wspólnego stanowiska w obrębie Grupie Wyszehradzkiej.

Warto przeczytać: Dania: minister ds. imigracji została zaatakowana przez... imigrantów. Polityk uciekała w popłochu [WIDEO]

Podziel się