Szukaj

Jaka jest sytuacja gospodarcza Polski na tle Europy? Eurostat opublikował europejską mapę dobrobytu [MAPA]

21-12-2017 07:30
Mapa Europy ze zbliżeniem na Polskę
Podziel się

Na europejskiej mapie dobrobytu opublikowanej przez Eurostat aż 18 krajów znajduje się poniżej unijnej średniej.

Mapa opiera się na analizie wartości PKB na głowę z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej, czyli odzwierciedla rzeczywiste możliwości konsumpcyjne mieszkańców poszczególnych krajów Unii Europejskiej. Najbogatszy w tym zestawieniu jest Luksemburg, który przewyższa unijną średnią o ponad 30 procent. Kolejne miejsce zajmują Niemcy. Znacznie powyżej średniej (o co najmniej 10%) są też Austria, Wielka Brytania, Finlandia, Dania, Belgia, Francja, Holandia i Szwecja.

Koniecznie przeczytaj: Niemiecka telewizja „radzi” krajom V4: „albo Polska, Czechy i Węgry przyjmą uchodźców, albo powinny opuścić UE” [WIDEO]

Czytaj też: „The Guardian” w swoim prognostycznym artykule szkaluje Polskę i Węgry. „Wkrótce mogą stać się pierwszymi państwami zbójeckimi UE”

Tuż pod kreską (90-100% średniej) znajdują się Włochy, Irlandia i Cypr, a nieco niżej (80-90%) Hiszpania, Litwa, Portugalia i Malta. W kolejnej grupie (70-80%) możemy znaleźć Polskę (74%), a także Czechy, Grecję, Słowenię, Słowację i Estonię.

W grupie państw lokujących się pomiędzy 60 i 70% średniej znajdują się Łotwa, Węgry i Rumunia, a poniżej 60% Chorwacja i Bułgaria. Większość krajów utrzymuje się na stabilnym poziomie. Jedyny znaczący spadek (o 6%) zanotowano w ciągu ostatnich dwóch lat Luksemburgu, a znaczące wzrosty odnotowały Rumunia i Litwa.

Więcej tutaj.

Warto przeczytać: Polacy „bogacą się na potęgę”? Ta mapa mówi wszystko. Tak naprawdę wypadamy na tle Europy [ZOBACZ MAPĘ]

Podziel się