Szukaj

Świetne posunięcie Brytyjczyków. Polski rząd… przestraszony

22-11-2016 10:26
Theresa May, premier Zjednoczonego Królestwa Fot. UK Home Office / wikimedia.org / CC BY 2.0
Podziel się

Theresa May, premier brytyjskiego rządu zapowiedziała, że w najbliższym czasie planuje obniżyć CIT grubo poniżej 15%. Według informacji uzyskanych przez RMF FN takiego posunięcia Wielkiej Brytanii obawia się polskie ministerstwo finansów.

Obniżka CIT o kilka punktów procentowych w porównaniu do obowiązujących obecnie 15% ma być pomysłem brytyjskiego rządu na zatrzymanie w kraju firm po Brexicie. Zmiany w podatkach dla przedsiębiorców zapowiedziała w poniedziałkowym „Daily Telegraph” premier Theresa May.

Na razie nie wiadomo, o ile dokładnie obniżony zostanie CIT, ale na pewno dzięki takich posunięciom Wielka Brytania stanie się krajem jeszcze bardziej atrakcyjnym dla zagranicznych firm. Wystarczy wspomnieć, że np. w Niemczech podatek korporacyjny wynosi 30%, we Francji 33%.

Koniecznie przeczytaj: Morawiecki krytykuje niskie podatki!

Czytaj też: Nowy podatek dla „lepiej zarabiających” w postaci dodatkowego ubezpieczenia na ZUS

RMF FM nieoficjalnie dowiedział, że polskie ministerstwo finansów nie jest zachwycone obniżaniem podatków na Wyspach. Rząd obawia się, że po pierwsze obywatele naszego kraju, którzy wyemigrowali wcześniej do Wielkiej Brytanii, nie zechcą wrócić do Polski, po drugie, korzystne warunki dla przedsiębiorców na Wyspach, mogą spowodować jeszcze większą ucieczkę polskich firm za granicę.

Rząd zamiast wylewać żale nad tym, że przedsiębiorcy mają lepiej w Wielkiej Brytanii, powinien pomyśleć o obniżce podatków w Polsce. Podobno takie rozwiązania sugeruje wicepremier, Jarosław Gowin, który inspirując się ostatnim posunięciem premiera Węgier Viktora Orbana, mówi o obniżce CIT do 9%.

Warto przeczytać: Morawiecki: kwota wolna od podatku nie dla wszystkich

Podziel się