Szukaj

Soros po raz kolejny wspiera napływ migrantów i uchodźców do Europy. Tym razem przeznaczy na ten cel 500 mln dolarów!

22-09-2016 11:05
George Soros (Open Society Foundation), marzec, 2014 Fot. Heinrich-Böll-Stiftung / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

George Soros, biznesmen żydowskiego pochodzenia, który znany jest z promowania „społeczeństwa otwartego”, tym razem postanowił zainwestować pół miliarda dolarów w firmy i inicjatywy wspierające migrantów. Amerykański miliarder oświadczenie w tej sprawie wygłosił na szczycie ONZ w Nowym Jorku.

Finansista, a przy okazji jeden z najbardziej znanych spekulantów walutowych na świecie, zamierza przeznaczyć tak ogromną sumę m.in. na firmy, które będą zakładane przez migrantów i uchodźców.

Postanowiłem przeznaczyć 500 milionów dolarów na inwestycje, które dotyczyć będą potrzeb migrantów, uchodźców i społeczności, które ich przyjmują. Zainwestuję w startupy, działające już firmy, inicjatywy społeczne i inne przedsięwzięcia zakładane przez samych migrantów i uchodźców – zadeklarował w swoim oświadczeniu miliarder.

Koniecznie przeczytaj: Matthew Tyrmand pozywa „Gazetę Wyborczą”. Poszło o Sorosa

Czytaj też: Dzień Solidarności z Uchodźcami w Polsce współorganizowany przez fundację Sorosa

Z dalszej części wypowiedzi, która została opublikowana wczoraj w „Wall Street Journal”, Soros oskarżył społeczeństwo zachodnie o obecny kryzys migracyjny, oceniając, że wszyscy ponosimy za to „wspólną winę”. Mówił, że brakuje odpowiednich mechanizmów i środków pozwalających na przyjęcie migrantów, którzy wyjeżdżają ze swoich krajów „ze względu na wojny domowe i opresyjne reżimy lub skrajną biedę”. Miliarder tym samym zasugerował, że uchodźców i emigrantów zarobkowych należy traktować w podobny sposób.

Dodajmy, że to nie pierwszy raz, kiedy George Soros finansuje napływ migrantów do Europy. Niedawno głośno było o tzw. „podręczniku imigranta”, którego istnienie odkrył jeden z dziennikarzy Sky News. W „mini-poradniku” wydanym w języku arabskim znalazły się dane kontaktowe europejskich instytucji, również polskich, które miałby udzielać na miejscu pomocy muzułmańskim imigrantom. Książeczka z instrukcją dystrybuowana była przez firmę „w2eu”, która z kolei finansowana jest przez prywatną fundację George’a Sorosa - Instytut Społeczeństwa Otwartego (The Open Society Institute).

Soros aktywnie działa też w naszym kraju. Przypomnijmy, że parę miesięcy temu spółka związana z miliarderem kupiła ponad 11% udziałów w spółce Agora, która jest wydawcą „Gazety Wyborczej”. Jakie podejście do „uchodźców” ma GW? Chyba wszyscy wiemy.

Warto przeczytać: Rozpoczęła się repolonizacja mediów w Polsce? „Wyborcza” panikuje

Podziel się