Szukaj

Sejm przyjął ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę. Zmiany już od przyszłego roku. Zobacz szczegóły [FOTO]

24-11-2017 23:21
Hipermarket
Podziel się

Sejm uchwalił dziś ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę. Zmiany będą wprowadzane stopniowo już od marca 2018 r. Spod zakazu wyłączono m.in. piekarnie, cukiernie i sklepy internetowe.

Nowo uchwalone przepisy zakładają, że od 1 marca 2018 r. pierwsza i ostatnia niedziela będą dniami handlowymi. Od następnego roku handlową będzie jedynie ostatnia niedziela w miesiącu. Natomiast w 2020 r. ma zacząć obowiązywać całkowity zakaz handlu w niedzielę, lecz z pewnymi wyjątkami np. w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i jedną niedzielę przed Wielkanocą handel będzie mógł się nadal odbywać bez przeszkód. Poza tym, niniejsza ustawa zakłada, że w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w Wielką Sobotę będzie można handlować do godz. 14.00.

Koniecznie przeczytaj: Ryszard Petru o zakazie handlu w niedzielę: „W aptekach będą sprzedawać kiełbasę” [WIDEO]

Czytaj też: W projekcie ustawy zakazującej handlu w niedziele jest wiele furtek. Kto na nich skorzysta? Małe sklepiki czy wielkie zagraniczne sieci?

Za uchwaleniem ustawy głosowało 254 posłów, przeciwko było 156, zaś 23 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawą zajmie się Senat. W trakcie prac nad ustawą przyjęto szereg ważnych poprawek. Pierwsza z nich przesunęła wejście w życie ustawy na marzec 2018 r. Kolejne doprecyzowały m.in. kwestię ograniczenia handlu na stacjach benzynowych czy dworcach kolejowych oraz całkowicie wyłączyły spod zakazu m.in. sklepy internetowe, piekarnie, cukiernie i lodziarnie.

Projekt ustawy wprowadzającej ograniczenie handlu w niedzielę trafił do Sejmu jesienią 2016 roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, do którego należy NSZZ „Solidarność”.

Zakaz handlu w niedzielę w innych krajach UE:

Warto przeczytać: Muzułmanie w Anglii robią, co chcą. Akurat w niedzielę wyjątkowo hałaśliwie świętowali w Birmingham urodziny Mahometa [WIDEO]

Podziel się