Szukaj

Ekonomista wyjaśnia, co należy zrobić, aby Polska miała o wiele większy wzrost gospodarczy [WIDEO]

01-11-2017 22:05
Andrzej Sadowski, Centrum im. Adama Smitha Fot. CEO MAGAZYN POLSKA - TV / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha w programie „Minęła 20” na antenie TVP Info odniósł się do prognoz wzrostu gospodarczego w Polsce. Ekonomista uważa, że 4-procentowe PKB nie jest żadnym sukcesem.

Według prognoz PKO Banku Polskiego wzrost PKB w Polsce w 2017 roku wyniesie 4,2%, a w przyszłym roku 4,3%. Miesięczne dane wskazują, że w trzecim kwartale tego roku zaczęło się ożywienie aktywności inwestycyjnej, które w kolejnych kwartałach będzie ulegać dalszemu wzmocnieniu – twierdzą analitycy banku.

Do tych przewidywań odnieśli się goście programu „Minęła 20”, w tym Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Koniecznie przeczytaj: Złe wieści dla Polski. UE pojęła decyzję ws. pracowników delegowanych niekorzystną dla polskich przedsiębiorców [wideo]

Czytaj też: Morawiecki odbierze 500 plus na drugie dziecko? : „Pewnie tak by się dało. Porozmawiam o tym z rządem i PiS”

Cieszenie się tymi czterema nędznymi procentami, to jest poniżej naszych możliwości, moglibyśmy się rozwijać znacznie szybciej – ocenia ekonomista.

Sadowski zaznacza, że choć podoba mu się pomysł ministra Morawieckiego, aby cała Polska została objęta specjalną strefą ekonomiczną, to jednak wiele obecnie obowiązujących przepisów stanowi poważny hamulec dla gospodarki i ogranicza rozwój polskich przedsiębiorstw.

To trzeba nie tylko powiedzieć, ale zrobić czyli zlikwidować połowę przepisów i zrobić program 500 minus dla przedsiębiorców. 500 ustaw mniej dla polskich przedsiębiorców, a będziemy mieli naprawdę rewelacyjne wyniki – przekonuje Sadowski.

Program można obejrzeć TUTAJ.

O palącej potrzebie ograniczenia ilości przepisów i uproszczenia systemu podatkowego w Polsce ekonomista mówił także w niedawnym wywiadzie dla serwisu eNewsroom.

Rząd postawił sobie za cel podniesienie dobrobytu obywateli i wzrost kapitału w rękach polskich przedsiębiorców. Można to osiągnąć tylko w jeden sposób – obniżając opodatkowanie. Potrzebne jest radykalne uproszczenie. Dzisiejszy system, dotyczący chociażby podatku VAT, liczy 1,5 mln stron przepisów i interpretacji. W takim systemie każdy przedsiębiorca jest przestępcą, chociaż o tym nie wie – powiedział Sadowski.

W Polsce opodatkowanie jest bardzo dotkliwe, ponieważ statystyczny obywatel musi pracować pół roku na zapłacenie wszystkich podatków, nie tylko PIT-u – dodał.

Cała wypowiedź poniżej:

Warto przeczytać: Joanna Mucha zmieniła zdanie. Posłanka PO chwali program 500 plus [WIDEO]

Podziel się