Szukaj

Były szef NATO docenia polską politykę energetyczną i poucza Niemcy. „Berlin powinien szukać w Warszawie przykładu”

25-10-2018 16:29
Anders Rasmussen Fot. AtlanticCouncil / YouTube.com / screen YouTube
Podziel się

Były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen w rozmowie z portalem Onet.pl pochwalił polską politykę energetyczną realizowaną w inicjatywach tj. Trójmorze oraz Baltic Pipe. Ponadto zachęcił, by Niemcy poszły śladem naszego kraju i podejmowały równie solidarne i strategiczne przedsięwzięcia.

Podczas rozmowy z portalem Onet.pl z Anders Fogh Rasmussen, pochwalił inicjatywę Trójmorza, która, jego zdaniem, świadczy o silnej pozycji Polski w Europie:

Moim zdaniem Polska wykazuje prawdziwe przywództwo w polityce energetycznej UE. Inicjatywa Trójmorza i współpraca z dwunastoma zaangażowanymi w to krajami to tylko jeden z przykładów.

W tym kontekście odniósł się również do planowanej budowy gazociągu z Norwegii do Polski, tzw. Baltic Pipe. Co ciekawe, nie tylko poparł ten projekt, ale również zachęcił niemieckie władze do prowadzanie takiej polityki energetycznej jak nasz kraj:

Koniecznie przeczytaj: Niemcy: Polska dziewczynka zamordowana w Auschwitz przedstawiona jako ofiara Holokaustu [foto]

Czytaj też: Tak mocnych słów dziennikarka się nie spodziewała. Szef BBN dosadnie o „Klerze”: „Tak hitlerowcy robili filmy o Żydach” [wideo]

Polska i inne kraje Trójmorza obalają argument, że energię musimy importować tylko z Rosji. To po prostu nieprawda, a Polska jest przodownikiem i przykładem, jeśli chodzi o rozważanie alternatywnych propozycji i LNG. Berlin powinien szukać w Warszawie przykładu, jak prowadzić strategiczną i solidarną europejską politykę energetyczną.

Były szef NATO nie szczędził natomiast słów krytyki wobec projektu Nord Stream 2:

UE wydała ponad pięć miliardów euro na dywersyfikację źródeł i uniezależnienie się od rosyjskiego gazu. Jeśli budowa rurociągu ruszy, będzie to niepotrzebny krok wstecz, odwracający uwagę od dobrze wykonanej roboty. (…) W ostatnich latach ten surowiec stał się bronią Moskwy w więcej niż jeden sposób. Rosja dzieli tam, gdzie to możliwe; wie, że ten projekt pomoże wbić klin między jedność europejską i transatlantycką.

Warto przeczytać: Niemcy: „Ty polska dziwko”. 56-letnia Polka pobita przez Antifę, po tym jak zgłosiła skargę na muzułmańskiego imigranta

Podziel się