Szukaj

Ranking państw o największym przyroście PKB - Polska daleko, ale przed… Stanami Zjednoczonymi

01-10-2016 20:34
Addis Ababa, Etiopia - miasto nocą Fot. Jean Rebiffé / wikimedia.org / CC BY 4.0
Podziel się

W czołówce rankingu państw o największym wzroście PKB za lata 2013-2015 dominują kraje, które trudno zaliczyć do gospodarczych potentatów. Wyjątkiem od tej reguły są Chiny, które z wynikiem 7,30% zamykają pierwszą dziesiątkę. Polska, podobnie jak większość krajów rozwiniętych, zajmuje odległe miejsce.

Etiopia, Turkmenistan i Demokratyczna Republika Konga - te trzy kraje według statystyk Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) osiągnęły pomiędzy 2013 i 2015 rokiem największy przyrost realnego PKB. Ogółem w pierwszej dziesiątce dominują kraje z Azji i Afryki, nie ma za to przedstawicieli Europy ani obu Ameryk.

Należy zaznaczyć, że najszybszym przyrost PKB nie jest tożsamy z najwyższym poziomem dobrobytu. Przodujące w zestawieniu kraje często zmagają się z problemami takimi jak głód, korupcja czy niestabilna sytuacja polityczna. Mimo to, dzięki korzystnemu położeniu geograficznemu dającemu dostęp do złóż surowców naturalnych, notują w ostatnich latach duży rozkwit.

Koniecznie przeczytaj: Skandaliczne „Mistrzostwa świata w strzelaniu do narodowców” na FB. „Strzelaj do zwierząt”

Czytaj też: 31 sierpnia dniem wolnym od pracy? Premier Szydło: Poparłabym taką inicjatywę

Jedynym krajem , który uzyskał średnioroczny wzrost PKB na poziomie powyżej 10% jest Etiopia. Wartość tamtejszej gospodarki wyniosła w 2015 roku 162 mld dolarów (w przypadku Polski kwota ta wynosi ok. biliona dolarów). Największy, wynoszący 43%, udział w produkcie krajowym brutto Etiopii miały usługi, choć to w odpowiadającym za 41% PKB rolnictwie zatrudnionych jest 85% ludności. Duża rolę w etiopskiej gospodarce odgrywa eksport kawy, złota i sezamu. Znaczenie mają także wpływy z krajowych linii lotniczych.

Drugi w rankingu Turkmenistan, który osiągnął wzrost PKB w wysokości 9%, ma gospodarkę szacowaną na 62 mld USD. Swój rozwój zawdzięcza przede wszystkim jednym z największych na świecie złożom gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Spadek cen tych surowców od połowy 2014 roku znacznie spowolnił rozwój byłej republiki sowieckiej.

Również ostatnia na podium Demokratyczna Republika Konga duże korzyści czerpie z surowców naturalnych - w tym przypadku miedzi, kobaltu, złota czy diamentów. Wielkość gospodarki afrykańskiego państwa wynosi 63 mld dolarów. Do niedawna dużymi przeszkodami dla rozwoju tego kraju była znaczna korupcja i krwawe konflikty wewnętrzne.

Wymienione państwa w dużej mierze zawdzięczają swoją pozycję temu, że startują z niskiego pułapu, co z kolei stwarza szerokie pole do ekspansji. O wiele trudniej o taką dynamikę rozwoju krajom wysoko rozwiniętym. Stany Zjednoczone w badanym okresie osiągnęły wzrost o zaledwie 2,10%. Jeszcze słabiej wypadły Niemcy czy Francja uzyskując odpowiednio 1,17% i 0,67%. Polsce daleko do czołówki rankingu, ale z wynikiem 2,73% plasuje się m. in. przed USA.

Foto:

Warto przeczytać: Husaria na czele Marszu Niepodległości. Ujawniono też główne hasło wydarzenia: „Polska bastionem Europy”.

Podziel się