Szukaj

Przedsiębiorcom brakuje pracowników zza wschodniej granicy? Właśnie zaapelowali do rządu o otwarcie granic dla Hindusów i Nepalczyków

15-02-2018 15:16
Pracownik, praca na budowie
Podziel się

Zespół Doradców Gospodarczych TOR w swoim najnowszym raporcie zatytułowanym „Zatrudnianie cudzoziemców – sytuacja prawna a potrzeby branży budowlanej” zaapelował do polskiego rządu o rozszerzenie listy krajów, z których można zatrudniać pracowników na uproszczonych zasadach. Ten przywilej, zdaniem autorów raportu, powinien obejmować głównie imigrantów zarobkowych pochodzących z Indii, Nepalu oraz Macedonii.

Autorzy raportu powołali się m.in. na opinię Cezarego Mączki, członka Zarządu Budimex SA i dyrektora Pionu Zarządzania Zasobami Ludzkimi, który uważa, że konieczne jest uproszczenie procedury zatrudniania pracowników także z innych krajów niż z Ukrainy czy Białorusi, bowiem często zdarza się, że bardzo szybko wyjeżdżają oni z Polski na Zachód, w związku z tym pracodawcy nadal cierpią na deficyt pracowniczy, który powoduje wstrzymywanie ważnych inwestycji:  

Koniecznie przeczytaj: „Jestem gotowy zgiąć kolana przed polskimi ofiarami rzezi wołyńskiej” – szef ukraińskiego MSZ gotów na porozumienie z Polską. Jest jedno „ale”

Czytaj też: Ukraina: Nacjonaliści zorganizowali demonstracje pod polską ambasadą i konsulatami: „Jesteśmy banderowcami i jesteśmy z tego dumni” [WIDEO+FOTO]

Oczekujemy rozszerzenia listy krajów, z których zatrudnianie pracowników odbywa się na uproszczonych zasadach, jak jest to w przypadku Białorusi i Ukrainy. Często pracownicy z tych dwóch kierunków są w Polsce na chwilę, a później wyjeżdżają na Zachód, gdzie mogą liczyć na wyższe zarobki. Dlatego widzielibyśmy na tej liście również Indie, Nepal czy Macedonię.(...) W 2017 roku niemal 1/3 przedsiębiorstw podejmowała decyzje o zaniechaniu zawierania nowych kontraktów, właśnie ze względu na braki kadrowe. Z tego samego powodu 12,8% przedsiębiorców decydowała się na ograniczenie albo całkowitą rezygnację z inwestycji, co istotnie hamowało perspektywy do dalszego rozwoju.

Zespół Doradców Gospodarczych TOR jest niezależną firmą doradczą, która specjalizuje się w problematyce wszystkich aspektów funkcjonowania transportu kolejowego, komunikacji publicznej, polityki transportowej, planowania strategicznego i doradztwa finansowego dla przedsiębiorstw transportowych, inżynierii ruchu oraz oddziaływania na środowisko naturalne i jego ochrony.

 Cały raport tutaj: TUTAJ 

Warto przeczytać: Histeria na Ukrainie po podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN: „W tej sytuacji nie wykluczamy roszczeń terytorialnych Polski względem Ukrainy”

Podziel się