Szukaj

Program 500+ nie przynosi korzyści. Ministerstwo Finansów rewiduje oczekiwania na 2017 rok

30-08-2016 13:56
Paweł Szałamacha, minister finansów, przemawiający na konsultacjach w kancelarii premiera
Podziel się

Słabsze dane z pierwszego i drugiego kwartału zmusiły Ministerstwo Finansów do zrewidowania prognoz na kolejny rok. Wzrost gospodarki okazuje się być niższy niż początkowo zakładano. Projekt 500+ nie przynosi planowanych korzyści. Polską gospodarkę ratuje eksport.

Główny Urząd Statystyczny podał, że wzrost gospodarczy w drugim kwartale, w ujęciu rocznym, wynosił 3,1%. To taka sama wartość, którą GUS podawał w tzw. szybkim wyliczeniu dwa tygodnie temu. Przeliczyło się Ministerstwo Finansów, które zakładało wzrost o 3,4%.

Inwestycje nie przynoszą zysków. Nakłady na środki trwałe spadły o 4,9% w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku.

Sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości 500+ nie jest motorem napędowym gospodarki, jak początkowo zakładano. Pieniądze z pomocy socjalnej nie są w znacznym stopniu wykorzystywane w sektorze gospodarstw domowych – zanotowano w nim wzrost, ale w porównaniu do pierwszego kwartału 2016 r. tylko o 0,1%. Ekonomista XTB Paweł Kwiecień uważa, że druga połowa roku może przynieść wzrost ok. 3,6%, ale zaznacza, że w dłuższej perspektywie gospodarka straci: Jak widać efekt ten zostanie okupiony jednak mniejszymi wydatkami na inwestycje, co w długim terminie nie jest dla gospodarki korzystne. Spada bowiem produktywność, która na dłuższą metę decyduje o bogaceniu się społeczeństwa – wyjaśnia.

Koniecznie przeczytaj: „Podatek handlowy” wchodzi w życie. Eksperci: stracą głównie mali i średni przedsiębiorcy

Czytaj też: Polska firma wyprodukuje części do łazika marsjańskiego

Paweł Szałamacha, minister finansów, ciągle zmniejsza oczekiwania na 2017 rok dotyczące wzrostu gospodarczego. Z planowanych 3,9% w dwa miesiące prognozy zmalały do poziomu 3,6%.

Siłą napędową polskiej gospodarki stał się eksport. Zanotowano w nim wzrost o 0,8% do PKB. Umiarkowanie korzystny wynik gospodarczy Polska zawdzięcza więc na chwilę obecną handlowi zagranicznemu.

Warto przeczytać: Soros po raz kolejny wspiera napływ migrantów i uchodźców do Europy. Tym razem przeznaczy na ten cel 500 mln dolarów!

Podziel się