Szukaj

Ukraińcy łatwiej znajdą pracę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie zniesienia wiz dla obywateli tego kraju

01-03-2017 11:14
Flaga Ukrainy zawieszona na maszcie na tle nieba Fot. skhakirov / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Ukrainę dzieli już tylko krok od zniesienia wiz. Zmianę przepisów w tym zakresie uzgodnili wczoraj negocjatorzy Europarlamentu i państw członkowskich.

Nowelizacja przepisów odnoszących się do reżimu wizowego ma zacząć obowiązywać na przełomie maja i czerwca bieżącego roku. Negocjacje w tej sprawie Kijów prowadził już od 2008 r., ale agenda postępowania nie została początkowo jasno sprecyzowana z powodu oporu Niemiec, Francji i Holandii. Państwa te sprzeciwiały się napływowi pracowników spoza UE.

Oficjalnie polityka taka była podyktowana względami geopolitycznymi, czyli wojną na wschodzie Ukrainy, ale w praktyce sprzeciw wynikał z potrzeby ochrony rodzimych rynków pracy przed napływem taniej siły roboczej ze wschodniej części kontynentu.

Koniecznie przeczytaj: Polka opisuje pobicie przez Ukraińców w centrum Warszawy. „Nie mogę czuć się bezpiecznie we własnym kraju”

Czytaj też: Posłowie Kukiz 15 apelują do PiS w sprawie polityki wobec Ukrainy [WIDEO]

Polski pracownik może na liberalizacji przepisów wizowych sporo stracić, ponieważ ewentualny wzrost płac przez napływ robotników z Ukrainy zostanie zastopowany.

Warto przeczytać: Ukraina: Nieznani sprawcy zniszczyli polskie miejsca pamięci w obwodzie lwowskim

Podziel się