Szukaj

Polsko-ukraińskie porozumienie. Tym razem chodzi o elektrownie jądrowe

21-10-2016 13:32
Elektrownia jądrowa na Ukrainie Fot. Yanat / wikimedia.org / CC BY 3.0
Podziel się

Energoatom i GE Power Polska podpisały w Kijowie porozumienie dotyczące rozwoju współpracy i modernizacji sprzętu maszynowego w halach ukraińskich elektrowni jądrowych - informuje „Rzeczpospolita”. Celem jest zwiększenie mocy produkcyjnej tamtejszych siłowni oraz podniesienia standardów bezpieczeństwa.

Memorandum o porozumieniu w tej sprawie podpisano w trakcie obchodów 20-lecia firmy Energoatom. Celem jest współpraca w zakresie zwiększania mocy i efektywności reaktorów pracujących na Ukrainie, modernizacji infrastruktury, serwisowania sprzętu oraz poprawy standardów bezpieczeństwa w tamtejszej elektrowni jądrowej.

Mamy duże doświadczenie we wspólnej pracy, zarówno w serwisowaniu generatorów zmodernizowanych według technologii koncernu Alstom, jak i w nowych projektach unowocześniania wyposażenia ukraińskich elektrowni i podnoszenia ich efektywności – stwierdził Juri Niedaszkowskij, który w imieniu Energoatomu podpisał memorandum.

Koniecznie przeczytaj: Pensja Nowaka na Ukrainie zaskakująco... niska

Czytaj też: Czy Bandera zostanie pochowany w „Panteonie Bohaterów” na Ukrainie?

Robert Butzke wiceprezes polskiej GE Power Sp. z o.o. podkreślił, że współpraca z Energoatom trwa od początku lat 90.

Współpracujemy z Energoatomem od początku 90. Najpierw jako przedstawiciele oddziału francuskiego koncernu Alstom; ale globalizacja postępuje i teraz jesteśmy częścią amerykańskiej korporacji General Electric. Liczę, że nasza współpraca będzie coraz większa. Nie tylko w dziedzinie, w której już współpracujemy, ale zostanie rozszerzona o nowe – oświadczył w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Butzke.

Warto przeczytać: Ukraińcy zszokowani po ujawnieniu majątków polityków

Podziel się