Szukaj

Polskie sądy nie chcą zająć się aferą Volkswagena. Tymczasem Amerykanie już uzyskali wielomiliardowe odszkodowania [WIDEO]

14-12-2017 21:45
Volkswagen - logo
Podziel się

Polskie sądy oddalają pozwy przeciwko koncernowi Volkswagen w związku z tzw. Dieselgate. Tymczasem przed sądami amerykańskimi niemiecka firma została zmuszona do zawarcia ugód przewidujących wielomiliardowe odszkodowania.

27 listopada bieżącego roku warszawski sąd okręgowy odrzucił pozew zbiorowy 4000 właścicieli samochodów marki Volkswagen poszkodowanych w wyniku Dieselgate. Domagali się oni od producenta aut po 30 tysięcy złotych dla każdego z nich tytułem odszkodowania za straty poniesione wskutek afery z fałszowaniem wyników badań poziomu emisji spalin.

Sąd uznał, że skoro fałszerstwo miało miejsce w Niemczech, nadto prawie wszystkie samochody posiadane przez powodów były wyprodukowane w tym kraju, to właściwe do rozpatrywania takiego pozwu są sądy niemieckie.

Koniecznie przeczytaj: Lech Wałęsa w wywiadzie z rosyjską agencją stwierdził, że „Polska i Niemcy powinny stać się jednym państwem”

Czytaj też: Morawiecki: „Trzeba nazwać tych zbrodniarzy. To nie byli naziści, kosmici nie wiadomo skąd. To byli Niemcy” [WIDEO]

Tymczasem w USA tamtejsze sądy zajęły zgoła odmiennie stanowisko i w wyniku kolejnych pozwów niemiecki koncern został zmuszony do zawarcia licznych ugód przewidujących wypłacenie powodom wysokich odszkodowań na łączną kwotę 25 miliardów dolarów. Co więcej, menadżerom firmy Volkswagen w tym kraju wytaczane są sprawy karne. Jeden z nich został skazany na 7 lat więzienia, a kolejnym grozi to samo, jeśli tylko pojawią się w Stanach.

Warto przeczytać: Niemiecka telewizja „radzi” krajom V4: „albo Polska, Czechy i Węgry przyjmą uchodźców, albo powinny opuścić UE” [WIDEO]

Podziel się