Szukaj

Polska w strefie euro? Morawiecki mówi kiedy

16-10-2016 00:21
Wszystkie nominały banknotów euro
Podziel się

Na odbywającej się w piątek w Warszawie konferencji NBP wicepremier Mateusz Morawiecki odniósł do ewentualnego wejścia Polski do strefy euro, twierdząc, że „być może, jeśli wszystko pójdzie fantastycznie”, nastąpi to w ciągu 5-10 lat. Minister rozwoju i finansów dodał jednak, że na chwilę obecną, lepiej nie wprowadzać unijnej waluty.

Na tym poziomie konwergencji, w kontekście optymalnej strefy monetarnej (...) prawdopodobnie lepiej dla nas byłoby nie wchodzić do strefy euro – powiedziała Morawiecki.

Być może, jeśli wszystko pójdzie fantastycznie, w ciągu 5-10 lat. Wciąż jesteśmy do tego zobligowani i to rozumiemy. Ale brak konwergencji wskazuje na ogromne ryzyka w kontekście tzw. optymalnej strefy monetarnej – dodał minister.

Morawiecki wskazywał też, że coraz więcej ekspertów ekonomicznych twierdzi, że strefa euro nie sprawdza się i sama w sobie stanowi „część problemu, a nie rozwiązania”.

Koniecznie przeczytaj: Niemcy: homoseksualiści dostaną odszkodowania. Razem 30 mln euro!

Czytaj też: Morawiecki krytykuje niskie podatki!

Wicepremier powiedział też, że w obecnej niestabilnej sytuacji ekonomicznej na świecie, należy dążyć do szukania innych rozwiązań:

Dziś znajdujemy się w epoce wielkich nierównowag. Poszukujemy nowego normalnego świata. To, co obserwujemy obecnie, ten rodzaj nierównowagi, jest daleki od optymalności. Musimy znaleźć nowy poziom równowagi. My, kraje Europy Środkowej, musimy stanowić część rozwiązania, a nie problemu.

Warto przeczytać: Morawiecki zapowiada podwyżkę akcyzy na starsze samochody. Koniec ze sprowadzeniem aut z zagranicy?

Podziel się