Szukaj

Polacy wśród najbardziej leniwych narodów w Europie? Wyniki amerykańsko-niemieckiego badania

24-10-2016 15:48
Mężczyzna pracujacy przy laptopie
Podziel się

Według opublikowanego ostatnio raportu ekonomistów z USA i Niemiec, Amerykanie pracują więcej niż mieszkańcy Starego Kontynentu, a Polacy są na szarym końcu europejskich nacji, jeżeli wziąć pod uwagę ilość przepracowanych godzin.

Autorami badania są ekonomiści: Alexander Bick z Arizona State University, Bettina Bruggemann z McMaster University w Ontario oraz Nicola Fuchs-Schundeln z Goethe University Frankfurt. Opracowali oni ranking opierający się o ilość godzin przepracowanych średnio w tygodniu przez obywateli poszczególnych państw. Wynik raportu wskazuje, że statystyczny Polak pracuje w tygodniu średnio 20 godzin - o 6 godzin mniej niż statystyczny Amerykanin. W skali całej Europy, przeciętny mieszkaniec Starego Kontynentu spędza w pracy 19% mniej czasu niż statystyczny obywatel Stanów Zjednoczonych.

Koniecznie przeczytaj: Polacy nie chcą uchodźców – sondaż CBOS

Czytaj też: Brytyjczycy za prawem stałego pobytu i pracy dla obywateli UE

Skąd biorą się te różnice? W amerykańsko-niemieckim badaniu uwzględniono emerytów oraz osoby bezrobotne. Przy analizie wyników tego badania można wskazać też, że przeciętny Amerykanin dużo później przechodzi na emeryturę niż statystyczny Europejczyk (wysokość amerykańskiej emerytury jest relatywnie niska). Poza tym większa pracowitość Amerykanów wynika z małej aktywności związków zawodowych, które z kolei w Europie mocno naciskają na zmniejszanie tygodniowego wymiaru czasu pracy. Ważnym czynnikiem jest także niższe opodatkowanie pracy i zarobków w Stanach Zjednoczonych, w związku z czym przeciętny Amerykanin ma większą motywację do pracy.

Warto również podkreślić, że wspólne badanie Amerykanów i Niemców to tylko jeden z takich raportów. Z danych Eurostatu z 2015 r. wynika, że przeciętny Polak przepracowuje w podstawowym miejscu zatrudnienia średnio 42,5 godziny, co jest jednym z najwyższych wyników w Europie.

Warto przeczytać: Zasiłki, mieszkania i praca dla dżihadystów z ISIS. Wszystko w ramach „integracji ze społeczeństwem”

Podziel się