Szukaj

Ministerstwo finansów nakłada podatek od umorzonego długu

02-12-2016 09:35
Mateusz Morawiecki, PiS, Posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, 30.09.2016
Podziel się

Ciągle słyszymy zapewnienie polityków Prawa i Sprawiedliwości, w tym wicepremiera Mateusza Morawieckiego, że socjalna polityka państwa ma ulżyć najuboższym (przy okazji oczywiście zabierając „bogatym”), gdy tymczasem okazuje się, że ministerstwo finansów nałożyło podatek na grupę osób, która znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Sprawa dotyczy około 31 tys. mieszkańców Warszawy, którym stołeczny ratusz umorzył długi za niepłacony czynsz i mandaty za brak biletu na przejazd komunikacją miejską. Teraz resort finansów Mateusza Morawieckiego w nowej interpretacji przepisów prawnych uznał, że darowanie komuś długi oznacza dla niego wzbogacenie się, więc taka osoba musi zapłacić podatek dochodowy.

Dłużnik zaoszczędził na wydatku, który musiałby zostać przez niego poniesiony, gdyby nie został mu umorzony dług. W wyniku takiego świadczenia w majątku dłużnika nie pojawił się wprawdzie realny dochód, ale zaoszczędzenie wydatków musi być traktowane na równi z przyrostem majątku – można przeczytać w uzasadnieniu resortu finansów.

Koniecznie przeczytaj: Morawiecki krytykuje niskie podatki!

Czytaj też: Morawiecki: kwota wolna od podatku nie dla wszystkich

Chodzi o niebagatelną kwotę. W ubiegłym roku warszawski ratusz umorzył długi o łącznej wartości 12 mln zł, z czego większa część dotyczyła nieopłaconych mandatów za brak biletów na przejazd komunikacją miejską. Nałożony podatek uderzy jednak też w rodziny mieszkające w lokalach komunalnych, którym ze względu na ciężą sytuację finansową umorzono dług związany z zaleganiem opłacania czynszu lub rozłożono zobowiązanie na raty. Teraz warszawscy urzędnicy będą musieli wystawić do lutego przyszłego roku wszystkim tym osobom PIT-8C.

Wiceprezydent miasta Warszawy Michał Olszewski mówi, że decyzja jest skandaliczna – podkreśla, że podatek uderza w najbardziej potrzebujących.

Warto przeczytać: Morawiecki „wyjaśnia”, dlaczego posłowie i senatorzy mają 10 razy wyższą kwotę wolną od podatku

Podziel się